Buğday, çavdar ve triticale çeşitlerinin biyokimyasal özelliklerine göre tanımlanması
  1. Tez No: 46820
  2. Yazar: MELTEM SESLİ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. İBRAHİM DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 22
Özet
23 ÖZET Islahta bugüne kadar seleksiyon, morfolojik, fizyolojik, agronomik ve kalite karakterlerine göre yapılmıştır. Fakat bu çalışmalarda seçim kriteri olarak kullanılan karakterlerde çevrenin modifiye etkisi nedeni ile fenotip genotipi göstermemiş bunun sonucu fenotipe göre yapılan seçimler de ise isabet şansı azalmıştır. Bunu önlemek için kombinasyon ıslahındaki ebeveyn seçiminde biyokimyasal yöntemlerden yararlanılmaya başlanmıştır. Bu çalışmada buğday ve çavdar ile onların melezi olan triticale arasında benzerlik ve farklılıklar aynı zamanda Triticale çeşitleri (Juanillo, Begalita, Eronga) arasındaki benzerlik ve farklılıklar parmak izleri kullanılarak belirlenmiştir. Bu yöntem geliştirildiğinde moleküler markırlar seleksiyon kriteri olarak kullanılabilecektir..
Özet (Çeviri)
24 SUMMARY The selection was made by morphologic, physiological, agronomic and quality characteristic in breeding upto now. But at this research due to modificatif effects of enviroment, phenotype didn' t show the genotype, at the characteristic which was used as selection criteion. Because of this result the probability decreased at selection in respect of phenotype. To delete this difficulty, they were started to, use biochemical system in selection of parent at combination breeding. In this research was determinated differencies between varieties of triticale (Juanillo, Begalita, Eronga) and similarity or differencies of parents wheat, rye with its hybrid triticale by using finger prints. This method is being improved moleculer markers can also be use in selection criteria.