Zonguldak ilindeki doğal kaynak sularında toplam alfa ve toplam beta radyoaktivite değerlerinin belirlenmesi
Determination of gross alpha and beta radioactivity in natural spri̇ng waters in Zonguldak
- Tez No: 468200
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN AYTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu tez çalışmasında, Zonguldak ilinden toplanan ve halkın içme suyu olarakta kullandığı doğal kaynak suyu örneklerinin radyoaktivite seviyelerinin belirlenmesi amacıyla bir araştırma yapılmıştır. Zonguldak merkez ilçe ile Ereğli, Kozlu, Kilimli ve Çaycuma ilçelerinden toplanan toplam 49 örnek analiz edilmiştir. Örneklerin radyoaktivite seviyelerinin belirlenmesi için toplam alfa ve toplam beta aktivite konsantrasyonları düşük arka fon sayımlı çoklu orantılı gaz detektörleri ile ölçülmüştür. Ölçülen aktivite konsantrasyonları, alfalar için 2.9±0.8-179±41.7 mB/L ve betalar için 15.4±11.2-244.3±53.0 mB/L aralığındadırlar. Ölçülen tüm aktivite konsantrasyonları, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından belirlenen, alfalar için 500 mBq/L ve betalar için 1000 mBq/L limit değerlerinin altındadır. Tez çalışmasında ilave olarak, örneklerin alındığı anda ölçülen sıcaklık (T) iletkenlik (EC), pH ile toplam alfa ve beta aktivite konsantrasyonları arasındaki korelasyonlar da incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, to determine the radioactivity levels of natural spring waters, which are used as drinking water by the people, in Zonguldak province an investigation was carried out. Totally, 49 water samples collected from the central Zonguldak and its districs Ereğli, Kozlu, Kilimli and Çaycuma were analyzed. To determine the radioactivity level of the water samples the gross alpha and beta activity concentrations were measured using a gas flow proportional counter with low background count multiple detectors. The measured gross alpha and beta activity concentrations were found to be from 2.9±0.8 to 170.5±41.7 mB/L for alphas and from 15.4±6.0 to 244.3±53.0 mB/L for betas. All the measured activity concentrations are lower than the limit values 500 mBq/L for alphas and 1000 mBq/L for betas, which are recommended by the World Health Organization (WHO). In this thesis, additionaly, the correlations between the gross alpha/beta activity concentrations and the temperature (T), electrical conductivity (EC), pH, which were measured during sample collection