Akçalar linyit havzasındaki (Bayafşar-Konya) pliyosen yaşlı şeyllerin organik jeokimyasal incelenmesi
Organic geochemical investigation of the pliocene shales in the Akcalar lignite basin (Bayafsar-Konya)
  1. Tez No: 468306
  2. Yazar: MOSAB MOHAMMEDNOOR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜKMÜ ORHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Konya ilinin 90 km güney batısında Beyşehir ile Seydişehir arasında kalan bölgede Geç Pliyosen yaşlı genelde çamurtaşı ve şeyl ağırlıklı gölsel sedimentler yüzeylemektedir. Gölsel istif içerisinde değişik kalınlıklarda kömür seviyeleri ve bitümlü sedimentler bulunmaktadır. Bayafşar köyünün güneyinde yer alan Akçalar linyit havzasındaki kömür ocaklarından iki adet ÖSK yapılarak alınan örneklerin organik karbon içerikleri ve özellikleri (türü, olgunlaşma dereceleri ve hidrokarbon türüm potansiyelleri) incelenmiştir. TOC ve Piroliz analiz (S1, S2, S3, Tmax, PY, PI, HI ve OI) sonuçlarına göre, incelenen örneklerin TOC değerleri % 0,5 ile % 50 arasında olup ortalama değeri ise %23,34'dir. Petrol türeten kayaçların ortalama % 0.5'ten yüksek olan TOC değerleri ekonomik olarak kabul edildiğinde % 23.34'lik TOC değerinin mükemmel (zengin) kaynak kaya potansiyeline işaret ettiği görülmektedir. Örneklerin kerojen tipi genelde Tip III 'dür ancak çok azda olsa Tip II örneklerde mevcuttur. Ayrıca organik maddeler çoğunlukla gaz ve kısmen gaz-petrol karışımı türetebilecek hidrokarbon tiptedir. Bölgedeki bitümlü kayaçların ısısal olgunlaşma düzeyleri genelde olgunlaşmamış-erken olgun seviyesindedir. İncelenen örnekler TOC içeriklerine göre zayıftan mükemmele değişen kaynak kaya potansiyeline sahiptir, ancak ısısal olgunlaşma dereceleri düşüktür. Ayrıca incelenen örneklere ait belirlenen S1türü hidrokarbonlara göre ise bölgede herhangi bir organik kirliliğin olmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Late Pliocene aged lacustrine sediments comprising mainly of mudstone and shale crop out in the area between Beyşehir and Seydişehir, 90 km South West of Konya. The lacustrine sediments include varied thickness of coal and bituminous shale levels. By using Pyrolysis (Rock-Eval) analysis method, the organic carbon content and characteristics (Type, maturity's degree and potential of hydrocarbon generation) for samples collected from two measured stratigraphic sections in the Akçalar coal pit (South region of Bayafşar village) have been investigated. Based on the TOC and Pyrolysis analysis (S1,S2,S3, Tmax, PY, PI, HI and OI) data, the TOC content for the studied samples range from 0.5 % to 50 %, with an average of 23.34 %. If any oil generating rock contain more than 0.5 % TOC values (as an average) it is considered an economic source rock, TOC values with an average of 23.34 % show an excellent (rich) source rock potential. The kerogen type for the vast majority of the studied samples is type III and few of them are type II kerogens. Moreover, most of the organic matter tends to generate gas however a small portion of them exhibit a tendency to generate gas-oil mixture. The degree of thermal maturity for bituminous rocks in the studied area is in the range of immature-early mature. According to the TOC content, the studied samples have source rock potential ranging from poor to excellent, but their thermal maturity degrees are low. Additionally, determined S1 hydrocarbon type for investigated samples shows no sign for organic contamination in the studied area.