An Approach to the shifted 1/N expansion method and some applications
- Tez No: 14613
- Danışmanlar: PROF.DR. RAMAZAN SEVER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 1991
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
ÖTELENMİŞ l/N AÇILIM METODUNA FARKLI BİR YAKLAŞIM VE BAZI UYGULAMALAR MUSTAFA, Omar Fen ve Edebiyat Fakültesi Fizik Bölümü, Doktora Tezi Tez Yöneticisi: Prof. Dr. Ramazan Sever 64 sayfa, Haziran 1991 ÖZET Schrödinger denklemini çözmek amacyla ötelenmiş l/N açılımı yöntemine yeni bir yaklaşım getirildi. Bu yaklaşım daha sonra Klein - Gordon ve Dirac denklemlerinin akalar ve 4 - vektör Lorentz potansiyelleri ile çözümüne genelleştirildi. Bir uygulama olarak Coulomb potansiyeli çözüldü. Quark sistemlerinin relativistik ve relativistik olmayan kütle spektrumunu ve göreceli leptonik bozunum genişliklerini hesaplamak amacıyla bazı quark - antiquark potansiyelleri çözüldü. Bunlar yeni önerilmiş veya şimdiye kadar kullanılan bazı karakteristik potansiyellerdir. Sayısal çözümler ve deneysel ölçümler ile çok uyumlu sonuçların bulunduğu gözlendi Anahtar kelimeler : ötelenmiş l/N açılımı, Schrödinger denklemi, Klein - Gordon dek- Iemi, Dirac denklemi, Kuark - antikuark potansiyelleri, hafif ve ağır kuark sistemleri, kütle spektrumu, göreceli leptonik bozunum genişlikleri, Coulomb potansiyeli. Bilim dalı sayısal kodu : 404.02.01 iv
Özet (Çeviri)
AN APPROACH TO THE SHIFTED l/N EXPANSION METHOD AND SOME APPLICATIONS MUSTAFA, Omar Faculty of Arts and Sciences Department of Physics, Ph. D. Thesis Supervisor: Prof. Dr. Ramazan Sever 64 pages, June 1991 ABSTRACT A different approach to the shifted l/N expansion method is introduced to solve the Schrödinger equation. This approach is also extended to study the Klein - Gordon and the Dirac equa tions for both scalar and 4 - vector Lorentz potentials. The Coulomb potential is solved as an application. The results are appeared to be almost exact and very convergent. Some quark - antiquark potentials are solved to calculate the nonrelativistic and rela- tivistic mass spectra and relative leptonic decay widths of quarkonium systems. These are the potentials recently introduced or the most characteristic ones used so far. Good agreements with the numerical and experimental data are observed. Keywords : shifted l/N expansion, Schrödinger equation, Klein - Gordon equation, Dirac equation, quarkonium potentials, light and heavy quarkonia, mass spectra, relative leptonic decay widths, Coulomb potential. Science Code : 404.02.01 111