Farklı gelişme devresindeki materyal ile üretilen aşılı ve aşısız asma fidanlarında kök, kallus ve sürgün gelişmesi ile fidan randımanı üzerinde araştırmalar
- Tez No: 46836
- Danışmanlar: PROF.DR. İBRAHİM KISMALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
ÖZET Araştırmamızda asma fidanı üretiminde fidan gelişme ve randımanının artırılmasında uygun dikim devrelerinin tesbiti amaçlanmıştır. Bunun için Filokseraya dayanıklı 420A ile hem Filoksera hem de nematoda dayanıldı Dogridge anaçları ile Ege Bölgesinde en çok yetiştirilen yuvarlak çekirdeksiz çeşidinin aşık ve aşısız fidanlarının gelişme ve fidan randımanı Ağustos, Eylül, Ekim, Kasım, Aralık ve Ocak aylarında aşılama ve dikimler yapılarak incelenmiştir. Bu çalışmalar sonucunda.; l.Yaş sürgün ağırlığı olarak tesbit edilen sürgün gelişmesi, bütün devrelerde 420 A, Y. Çekirdeksiz ve bunların aşılı köklü fidanlarında Dogridge ve bunun üzerine aşılı Y. Çekirdeksiz fidanlarına göre daha fazla olmuştur. 2. Yapılan kök adedi sayımlan sonunda 420A anacı ve Y. Çekirdeksiz ile bunların aşılı fidanlarında, Dogridge ve bunun Y. Çekirdeksiz ile aşılı olanlarına göre daha iyi bir kök gelişmesi gösterdikleri tesbit edilmiştir. 3. Üzerinde çalışılan üretim materyalinin kallus oluşturma gücünü tesbit çalışmalarında, en iyi Kallus oluşumu 420 A ve Y.Çekirdeksiz'de saptanmış; Dogridge Çeliklerinde Kallus oluşum gücü en düşük seviyede kalmıştır. 4.Bu gelişmelere paralel olarak fidan randımanında 420A ve Y. Çekirdeksiz ile bunların aşılı kombinasyonunda, Dogriye ve bunun Y. Çekirdeksizle olan aşılı fidanlarına göre daha yüksek olmuştur. 5. Fidan randımanı, farklı dikim devrelerine göre tesbit edildiğinde Ağustos ayından Ocak ayma kadar olan devrede, her ay yapılan aşılama ve dikimlerde çevre sıcaklığının azalmasına bağlı olarak fidan randımanı artmış ve en yüksek randıman, Ocak ayında yapılan aşılama ve dikim uygulamasından elde edilmiştir. 6. Son yıllarda üretim materyali, soğuk havuz depolarına alınarak aşılama ve dikim zamanına kadar burada saklanmaktadır. Bu çalışmamız sonucunda, materyalin soğuk hava deposuna alınma zaman etkilerinin incelenmesinin yararlı olacağı ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMMARY The aim of this reasearch is to find the best planting period of grapevine sapling to improve growing and output. To acieve this, the 42ÛA rootstock resistant to the Phylloxera the Dogridge rootstock, resistant to Pylloxera and Nematode and cultivar Round Sultana which widely growen in Aegean Region were used in this study. Round Sultana >s was grafted to both of the rootstocks and together with non- grafted materials from each variety, planting was done during August, September, October, November, December, on January. Below, the results of this study have been summarized. 1. Shoot growing were measured as shoot weight was better in 420A rootstock and Round Sultana and its grafted on 420A saplings. Dogridge rootstock and its grafted materials less shoot producing. 2. Root production and development was determined by counting roots. The 42ÛA rootstock, Round Sultana and its grafted saplings on 420A have showed better root growth than dogridge rootstock and thomson seedless grafted on dogridge. 3. Studies on callus formation capability of the materials, the best results were obtained from 420A rootstock and Round Sultana and the less in dogridge rootstock. 4. In addition to these, the output of sapling were better in 42ÛA rootstock and thompson seedless and its grafted sapling on 420A than dogridge rootstock and its grafted sapling with Round Sultana V^ 5. To get the best sapling output period, grafting and planting was repeated each month from August to January. The output of sapling increased with decreasing enviromental tempurature and the best result was obtained in January. 6. Since, our experiements revealed that the output of grafting materiels were varying depending on grafting - and planting time, it might be useful in examining the effect of cold warehouse on the grafted materials.