Türkiye Afrika ilişkilerinde sivil toplum kuruluşlarının rolü: İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı örneği
The role of non governmental organizations in Turkey Africa relations: Case of IHH Humanitarian Relief Foundation
  1. Tez No: 468433
  2. Yazar: MUSTAFA SAMANCI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT ALAKEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yalova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Türkiye Afrika İlişkileri tarihsel bakımdan uzun bir geçmişe dayanmaktadır. Türk Sivil Toplum Kuruluşları(STK) bölgede faaliyette bulunurken tarihi mirastan yararlanmaktadır. İHH İnsani Yardım Vakfı bu STK'lar içerisinde önemli STK'lardan biridir. İHH hem Türk Kamuoyunun dikkatini bölgeye çekerken hem de Türk karar alıcıların bölge ile ilgili daha yapıcı politikalar içerisinde olmasına yönelik beklenti doğurmaktadır. Araştırmada öncelikle geniş bir literatür taraması yapılmıştır. Birçok tarihi kitap ve rapor incelenmiştir. Fakat Türkiye'de Afrika ile ilgili literatürün oldukça sınırlı olduğu görülmüştür. Özellikle STK'lar ile ilgili neredeyse basılı kitap dahi bulunmamaktadır. Bu nedenle STK'ların ve devlet kurumlarının resmi internet adresleri çalışmamızı yönlendiren asıl unsur olmuştur.
Özet (Çeviri)
Relations with Africa constitutes one of the prime orientations of Turkish foreign policy. Turkish NGO's benefit from historial backround while operateing in Africa. IHH Humanitarian Relief Foundation one of the most important NGO's. IHH not only inform people of Turkey about Africa but also influence decision makers regarding politicy towards Africa. In the study, firstly an extensive literature review's made. Altough a number of books and reports studied, There weren't direct sources which are about Turkey Africa Relations specially NGO's. As a result, official internet address's of NGO's and government agencies guideed the study.