Çalışanların örgütsel bağlılık tutumları ile örgüt içi muhalefet davranışları arasındaki ilişkiler: ABC Uluslararası Taşımacılık İşletmesi'nde bir araştırma
Relations between organizational commitment attitudes of organizers and organizational opposition behaviors: A research on ABC International Logistic Company
- Tez No: 468432
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELAMİ ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yalova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu çalışmada örgütsel bağlılığın örgüt içi muhalefet üzerindeki etkisi ve demografik faktörlerin örgütsel bağlılık ve örgüt içi muhalefet üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Bu amaç doğrultusuna bir lojistik firmasında görev alan 278 katılımcıya anket uygulanmıştır. Uygulanan anket formunda demografik bilgi formu ile birlikte Örgütsel Bağlılık Ölçeği ve Örgütsel Muhalefet Ölçeği yer almaktadır. Araştırmaya ağırlıklı olarak 26-35 yaş aralığındaki katılımcılar dahil olmuştur. Bununla birlikte çoğunluk 2-10 yıl arasındaki bir süredir işletmede görev almaktadır. Katılımcıların çoğunluğu herhangi bir yönetici rolüne sahip değildir. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre örgütsel bağlılığın yapıcı muhalefet üzerinde herhangi anlamlı bir etkisi yoktur. Bununla birlikte, örgütsel bağlılık ile dışsal muhalefet, gizli muhalefet ve sorgulayıcı açık muhalefet arasında anlamlı ilişkiler tespit edilmiştir. Örgütsel bağlılığın duygusal bağlılık faktörü dışsal muhalefeti, gizli muhalefeti ve sorgulayıcı açık muhalefeti azaltırken; devam bağlılığı faktörü dışsal muhalefeti ve gizli muhalefeti artırmaktadır. Örgütsel bağlılığın duygusal bağlılık faktörü yaş, işyeri hizmet süresi, medeni durum, öğrenim durumu ve işyeri pozisyonuna göre farklılaşmaktadır. Normatif bağlılıkta ise yaş, hizmet süresi, cinsiyet, medeni durum ve öğrenim durumuna göre farklılaşmalar bulunurken; Devam bağlılığında sadece işyeri pozisyonuna göre farklılaşma tespit edilmiştir. Yapıcı açık muhalefet ve gizli muhalefet katılımcıların yaşına göre farklılaşırken; dışsal muhalefet ve gizli muhalefetin cinsiyete göre farklılaştığı belirlenmiştir. Medeni duruma ve öğrenim durumuna göre farklılaşan muhalefet türleri ise dışsal muhalefet ve sorgulayıcı açık muhalefet olarak belirlenmiştir. İşyeri pozisyonuna göre yapıcı açık muhalefet, gizli muhalefet ve sorgulayıcı açık muhalefet değişkenlerine göre farklılaşmalar tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of organizational commitment on organizational opposition was investigated and also the impact of demographic factors on organizational commitment and organizational opposition were investigated. For this purpose, a questionnaire was applied to 278 participants according to a logistics company. Demographic information form, Organizational Commitment Scale and Organizational Opposition Scale are included in the survey form. Participants in the study were mainly involved in the age range of 26-35 years. Nevertheless, the majority is in charge of the operation of a government between 2-10 years. The majority of participants do not have any managerial role. According to findings from the research, organizational commitment has no significant effect on constructive opposition. However, significant relationships were found between organizational commitment and external opposition, secret opposition and questioning open opposition. While the emotional attachment factor of organizational commitment reduces external opposition, latent opposition and open interrogation, Continuation loyalty factor increases external opposition and latent opposition.The emotional attachment factor of organizational commitment varies according to age, workplace service, marital status, education status and workplace position. In normative loyalty, there were differences according to age, duration of service, gender, marital status and education status; In the continuity commitment, only the workplace position was differentiated. Constructive open opposition and secret opposition vary according to the age of the participants; The external opposition and the secret opposition differ according to the sex. The types of opposition differing according to their marital status and educational status are determined as external opposition and open opposition. According to the position of the workplace, there were differences according to the variables of constructive open opposition, secret opposition and open opposition.