Sosyal hizmet alanında etik ve sosyal hizmet öğrencilerinin etik değerlere yatkınlığı ile ilgili bir çalışma
Ethics in the field of social work and a study of the tendency of social services student's to ethics
  1. Tez No: 468437
  2. Yazar: YÜKSEL AKIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERSİN KAVİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmetler, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Social Services, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yalova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Politika Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Etik kavramı, insanlık tarihi kadar eski bir olgu olarak iyi ve doğru davranışı tanımlama, somutlaştırma gayreti içinde günümüzde de var olan, hayatın her anında ve alanında söz konusu olan bir ahlak felsefesidir. Dolayısıyla çalışma yaşamı da buna dâhildir. Günümüzde her mesleğin kendi etik prensiplerini içinde barındırdığı kabul gören bir anlayış durumundadır. Her mesleğin kendine özgü etik değerler temelinde çalışması söz konusudur. Aynı şekilde sosyal hizmet mesleği de etik değerler temelinde daha özelde ise sosyal hizmet etiği temelinde çalışmak durumundadır. Sosyal hizmet gibi öznesi insan olan, sosyal ve muhtaç bireylerin sorunları ile ilgilenen bir çalışma alanına ait etik çerçeveye katkı sunma gayreti çalışmanın özüdür.
Özet (Çeviri)
As ancient as human history notion of ''Ethics'' is still considered as a scale to define ''The right and the good'' behaviour on every moment and every ground of life.Inevitably working life should be a part of . In our times,every profession has its own ethical codes;so social services also should refer some ethical codes of its own ,so to say ethics of social services. This work tried to contribute on a field where human needs and wishes are gathered,especially the needs of disadvantaged group of people are met.