Otizm spektrum bozukluğu olan çocuğa sahip annelerin ve normal gelişim gösteren çocuğa sahip annelerin depresyon düzeylerinin incelenmesi
Examination of depression levels of mothers with autism spectrum disorder and mothers with normal development
- Tez No: 468443
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FİLİZ ŞÜKRÜ GÜRBÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu araştırmanın amacı; Otizm spektrum bozukluğu olan çocukların annelerinin ve normal gelişim gösteren çocuğa sahip annelerin depresyon düzeyinin incelenmesidir. Normal gelişim gösteren çocukların annelerindeki depresyon düzeyi ile otizm spektrum bozukluğa sahip çocukların annelerinin depresyon düzeyi belirlenecek ve karşılaştırılacaktır. Araştırmanın örneklemi, İstanbul ilinde Ataşehir'de bir gelişim merkezinde terapi gören ve otizm spektrum bozukluğu olan 50 çocuğun annesi ve Ataşehir ve çevresinde bulunan, normal gelişim gösteren 50 çocuğun annesi olmak üzere toplam 100 kişiden toplanan veriler ile sınırlıdır. Araştırmada , Beck tarafından geliştirilmiş olan Beck Depresyon Ölçeği kullanılmış ve katılan annelerin depresyon düzeyleri Beck Depresyon Ölçeği ile değerlendirilmiştir. Otistik çocuğu olan annelerin ve normal gelişim gösteren çocukların annelerinin sosyodemografik özelliklerini öğrenebilmek üzere, araştırmacının geliştirmiş olduğu“Sosyodemografik Bilgi Formu”ndan faydalanılmıştır. Ulaşılan istatistiksel analizlere göre otistik spektrum bozukluğu olan çocuğa sahip anneler ve normal gelişim gösteren çocuğa sahip annelerin depresyon seviyeleri arasında anlamlı bir farklılık bulunamamıştır. Araştırmanın sonuçları ile ulaşılan bulguların, literatür ile tutarlı olup olmadığı ve sonuçları etkileyebilecek diğer değişkenler tartışılmış ve bir takım önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine the depression level of children with autism spectrum disorder and mothers with normal development. The level of depression in mothers of normally developing children and the depression level of mothers' children with autism spectrum disorder will be determined and compared. The sample of the study is limited to a total of 100 subjects, including 50 of the children with autism spectrum disorder who were treated at a development center in Atasehir in Istanbul and the mother of 50 children with normal development in and around Ataşehir. The Beck Depression Scale developed by Beck (1961) was used in the study and depression levels of the participating mothers were assessed by the Beck Depression Scale. The“Sociodemographic Information Form”developed by the researcher was used to obtain sociodemographic information of the mothers of autistic children and the mothers of normal development children. According to statistical analysis, there was no significant difference between the depression levels of the mother with the child with autism spectrum disorder and the mother with the normal developmental child. Coherence of the findings with the literature and other variables that may have an effect on the results were discussed and various suggestions were presented.