Yenilikçi bir âyan: Çapanoğlu Süleyman Bey
An innovative âyan: Capanoglu Suleyman Bey
  1. Tez No: 468496
  2. Yazar: SERKAN POLAT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDÜLLATİF ARMAĞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeniçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 514
Özet
Âyanlar, XVI. yüzyıldan beri varlıkları bilinen ve halkla devlet arasında aracılık yapan kişilerdir. XVIII. yüzyılda nüfuzları daha da genişlemiştir. Söz konusu âyanlardan biri de Çapanoğulları ailesidir. Çapanoğulları, dönemin siyasî konjonktüründen istifade ederek pek çok idarî görevi uhdesine almışlardır. Bozok sancağı merkez olmak üzere, oldukça geniş bir alanda etkili olmuşlardır. Hanedanın en önemli üyelerinden biri Süleyman Bey'dir. Bu çalışmada, Süleyman Bey'in faaliyetleri, ailenin nüfuzuna etkileri ve çevreyle kurduğu ilişkilerin mahiyeti incelenmiştir. Bu çerçevede Süleyman Bey'in, Nizâm-ı Cedîd hareketine verdiği destek ve bunun siyasî geleceği açısından önemi ortaya konulmuştur. Diğer taraftan Fransızların Mısır'a saldırısında ve Dağlı asilerinin bertaraf edilmesindeki rolü, Sened-i İttifak'a imza koyması ve sonrasında yaşanan sürecin seyri gün yüzüne çıkarılmıştır. Bunlardan başka servetinin kaynağını oluşturan mukâtaʽa ve malikâneleri ve bunları tasarruf biçimi de belgeler ışığında irdelenmiştir. Ayrıca merkez ve çevreyle iletişimini sağlayanlar başta olmak üzere, maiyetindeki görevlilerin faaliyetlerine de yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Notables were the people who mediated between people and the state and their presence goes back in the history until 16th century. The influence of the ayans extended in 18th century. One of these ayans was the Çapanoğlu family that held many administrative duties by benefitting from political conjecture of the time. They had a great influence in a vast area by making the Bozok sandjak the center. One of the most significant members of the family was Süleyman Bey. In this study, activities of Süleyman Bey, his impact on increasing influence of the family and the characteristics of relations that he established with the environment will be evaluated. In this frame, his support to Nizâm-ı Cedîd and importance of this support in his future career was revealed. Also, his role against the French occupation in Egypt and in defeating mountain rebels, his signature on the Sened-i İttifak and following developments were demonstrated in this study. In addition to these, such sources of his fortune as mukâtaʽa and malikânes and the way of their use were evaluated in the light of archival documents. Finally, activities of the staff in his service, chiefly those who provide communication between the center and environ, were mentioned.