Pio Baroja'nın 'Camino de Perfeccion (Pasion Mistica)' adlı romanında Arthur Schopenhauer'ın 'isteme ve tasarım olarak dünya' eserinden yansımalar
Reflections of Arthur Schopenhauer's work 'The world as will and representation' in Pío Baroja's 'camino de perfección (Pasión Mística)'
- Tez No: 468497
- Danışmanlar: PROF. DR. NİL ÜNSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İspanyol Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu tez çalışmasında 98 Kuşağı İspanyol yazarlarından Pío Baroja'nın Camino de Perfección (Pasión Mística) adlı eserinde, Alman filozof Arthur Schopenhauer'ın İsteme ve Tasarım Olarak Dünya yapıtından etkilenerek ele aldığı konular irdelenmiştir. Nesnel dünyayı görüngüler olarak değerlendiren Schopenhauer, evrenin iç doğasında bir“isteme”dinamiğinin hakim olduğunu savunur. Görüngüler yalnızca“isteme”nin ortaya çıkışlarıdır, bu yüzden“şey”lerin özünü yansıtmaz, onlar yalnızca görüntülerden oluşan ve koşullardan etkilenen“tasarım”lardır. Camino de Perfección (Pasión Mística) eserinin ana karakteri Fernando Ossorio'nun gözlerinden tanık olduğumuz dünya ise, bize onun zihnindeki“tasarım”ı sunmaktadır. Bir ressam olan Fernando Ossorio'nun düş gücü aracılığıyla aktarılan betimlemeler, gerçekliğe öznel bir nitelik katmakta ve aynı şekilde bu betimlemeler Fernando'nun ruhsal değişimleriyle beraber farklılık göstermektedir. Fernando Ossorio karakteri dış gerçekliğin bir ölçütü olarak karşımızda durmaktadır. Tüm evrene hakim olan“isteme”, irdeleme yetisine sahip bir varlık olan insanda çeşitli sonuçlar ortaya çıkarmaktadır. Açlık, eşeysel dürtüler, üzüntü, sevinç gibi duygulanımlara neden olan“isteme”, bir döngü içinde kendini yenilemekte ve bu sebeple kişiye kalıcı bir doyum vermemektedir. Hepsinin başında ve sonunda bir ızdırap ile karşılaşılmaktadır. İstek ve arzuları tarafından zarar gören ve inzivaya çekilmek,“istememek”için uğraşan Fernando Ossorio aracılığıyla, kişinin kendisi ve dış çevresiyle verdiği savaşım anlatılmaya çalışılmıştır. Kişinin istemelerinden soyutlanmak için göstereceği bu tarz bir savaşım süresince sanat ve estetiğin önemini vurgulayan Schopenhauer'ın ışığında, Fernando Ossorio karakterinin sanat eserleriyle olan yakınlığı ve estetik bir mekan olarak eserde karşımıza çıkan kiliselerin anlamı üzerinde durulmuştur. Pío Baroja, Schopenhauer, Kant ve Nietzsche gibi filozoflardan etkilenen diğer 98 Kuşağı İspanyol yazarları gibi sadece toplumu değil, bireyin iç dünyasını da ele almış; bu eserinde ise XX. yüzyılın başlarında hem İspanya'ya hem de kuşak yazarlarına hakim olan karamsar psikolojiye, Fernando Ossorio karakteriyle ayna tutmuştur.
Özet (Çeviri)
In this dissertation, Camino de perfección (pasión mística), written by Pio Baroja, one of the authors of the Spanish Generation of '98 has been studied. In this work Baroja was influenced by the German philosopher Arthur Schopenhauer's work The World as Will and Representation. Schopenhauer, who evaluates the objective world as a phenomenon, argues that dynamic of will is the dominant in the inner nature of universe. The phenomena are the occurence of will, therefore they do not reflect the essence of“things”; they are just representations consisting of images and affected by conditions. The world reflected through the point of view of Fernando Ossorio, the protagonist of Camino de Perfección (Pasión Mística) is the“representation”of his own mind. The depictions conveyed through the imagination of the artist Fernando Ossorio, bring a subjective qualification to reality and, in the same way, these depictions vary depending on the spiritual changes of Fernando. Consequently, Fernando Ossorio represents the measure of the external reality. The will, dominating the entire universe, causes various consequences in lives of human beings who have the ability to scrutinise. The will giving rise to the feelings, such as hunger, sexual urges, sadness and joy, repeats itself in a vicious cycle, hence it does not provide people with a permanent satisfaction. In other words, there is agony both at the beginning and at the end of all these cycles. Within this context, man's struggle against himself and his external environment has been elucidated through Fernando Ossorio, who is damaged by his wishes and desires and tries to estrange himself from“will”. The main character Fernando Ossorio's interest in art and the meaning of the churches depicted as the aesthetic places in the novel have been emphasized in the light of Schopenhauer's notions that indicate the importance of art and aesthetics in man's struggle to abandon his willing. Like the other writers of the Spanish Generation of '98 who were influenced by philosophers such as Schopenhauer, Kant and Nietzsche, Pío Baroja addressed not only the society but also the inner world of man, as well. In this work, Baroja reflects the pessimistic psychology that dominated both Spain and the writers of the Generation at the beginning of the 20th century through the main character Fernando Ossorio.