Viyana Satım Sözleşmesi'nin 79. maddesi uyarınca tazminat sorumluluğundan kurtulma
Exemption from liability under article 79 of the Vienna Sales Convention
- Tez No: 468582
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEBNEM AKİPEK ÖCAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Medeni Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 264
Özet
Çalışmamızda Milletlerarası Mal Satımına İlişkin Sözleşmeler Hakkında Birleşmiş Milletler Antlaşması'nın (CISG), borçlunun sözleşmeye aykırı davranışından doğan tazmin yükümlülüğünün istisnasını düzenleyen CISG m. 79 hükmü ele alınmıştır. İlk bölümde normun nasıl bir tarihsel birikimin sonucu olarak günümzdeki haline kavuştuğu ve CISG'in genel tablosunda nasıl bir yer işgal ettiği incelenmiştir. İkinci bölümde ise CISG m. 79'un sınırları keşfedilmeye çalışılmış ve özellikle aşırı ifa güçlüğü (hardship), yeniden müzakere yükümlülüğü ve kazai uyarlama gibi hallerin CISG kapsamında olup olmayacağı araştırılmıştır. Üçüncü ve son bölümde ise maddenin öngörmüş olduğu sorumluluktan kurtulma rejiminin uygulama şartları ve hükmün hukuki sonuçları irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In our study; Article 79 of the Convention on Contracts for the International Sale of Goods (CISG), which stipulates the exemption from damages in case of contractual breach, is examined. In the first chapter; historic background of the norm is studied as to discover how did the Article gained its current form and its place in the general systematic of CISG. Second chapter is dedicated to drawing a line around CISG Art. 79's sphere of application and question the applicability of hardship, duty to renegotiation and judicial alteration of the contract under CISG regime. In the third and final chapter, prerequisites that are essential for the Article's application and the legal consequences of norm are analyzed.