Derrida ve Radbruch'ta hukuk adalet ilişkisi ve hakimin rolü
The relationship law and justice and the role of the judge in Derrida and Radbruch
  1. Tez No: 468581
  2. Yazar: EZGİ ARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EYLEM ÜMİT ATILGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hukuk Felsefesi ve Sosyolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Hukuk-adalet ilişkisi ve bu ilişki çerçevesinde hukukun ne olduğu sorusu hukuk felsefesinin en geleneksel meselelerinden biridir. Bugün geldiğimiz noktada, sadece pozitif hukuku önceleyen ve hukuku ondan ibaret gören hukuki pozitivizm ile bunun karşısında sadece insan ürünü olmayan bir doğal hukuk yaklaşımını benimseyen tabii hukuk geleneğinin arasında, üçüncü ve alternatif bir yol bulmaya çalışan yaklaşımlar öne çıkmaktadır. Biz de bu çalışma kapsamında, bu yaklaşımların ilk örneklerinden olan Radbruch'un düşünceleri ile yine alternatif bir teori ortaya koyan ve postmodern bir düşünür olan Derrida'yı karşılaştırmalı olarak ele aldık. Birbirinden çok farklı bağlamlarda ele alınan düşünürlerin fikirlerinin büyük ölçüde ortaklaştığını ve kronolojik olarak da birbirini takip eden bu iki düşünürün fikirlerinin birbirini tamamladığını ortaya koymaya çalıştık.
Özet (Çeviri)
The relationship between law and justice and the question of what law is within the framework of this relationship is one of the most traditional issues of the philosophy of law. At the point we come today, there are approaches that try to find a third and alternative way between the legal positivism, which only positively advocates law and the law itself, and natural law which adopts a natural law approach which is not only human product against it. In this study, we have also discussed Derrida, a postmodern thinker who put forward an alternative theory with the ideas of Radbruch, one of the earliest examples of these approaches. We have tried to show that the ideas of the thinkers discussed in a very different context are largely co-opted, and that the chronologically consecutive ideas of these two ideas complement one another.