Çin tarihinde hadım olgusu ve hadımların hanedanlık yönetim sistemindeki etkileri
Eunuchhood in Chinese history and influence of eunuchs in dynastic administration
- Tez No: 468587
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT OKAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Tarih, Eastern Linguistics and Literature, History
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sinoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 189
Özet
Bu çalışmada Çin tarihinde hadım olgusu ve hadımların bürokratik yapıya olan etkileri incelenmiştir. Siyasi etkiler, özellikle Qin, Han, Tang ve Ming Hanedanlıklarının çöküşünde rol oynamış hadımlar üzerinden şekillendirilmiştir. Hadımlık müessesesi farklı sebepler ya da yöntemlerle birçok medeniyette yer edinmiştir. Çin tarihinde hadım etme kavramı, milattan önce iki binli yıllara dayanan ilk yazılı belgelerle karşımıza çıkmaktadır. Çinli hadımlar iki şekilde sınıflandırılmıştır; ilki, ceza hukuku içinde yer alan hadım etme cezasıyla ya da saraydaki kadınları koruma göreviyle zorunlu olarak hadım edilenler. Bir diğeri ise fakirlikten kaçarak saraya girebilmek amacıyla kendilerini hadım eden ya da ettiren gönüllülerdir. Çinli hadımlar tarihsel süreçte, bazı dönemlerde hiçbir vasfı olmadan sarayda köle statüsünde çeşitli görevlerde çalışmışlar, bazı dönemlerde ise hükümdarın emriyle üst düzey yönetici olarak atanabilmişler ve onlara olan yakınlıkları ile bu durumu fırsata çevirmişlerdir. Hadımların siyasetteki aktif rolleri incelendiğinde, onların sinsi ve kurnaz planları ile hükümdarları kandırdıklarını, başarılı devlet yöneticilerini ya da kendilerine karşı gelebilecek herkesi hırsları uğruna ortadan kaldırdıklarını görmekteyiz. Hadımların bu siyasi oyunlarının sebebi kesinlikle iktidar sahibi olmak değil, para, mal ve mülk sahibi olma arzuları olmuştur. İstedikleri kadar güç elde etseler de tarihçiler onları başarısız hükümdarların günah keçileri olarak sürekli aşağılamış ve kötülükleri ile anmışlardır.
Özet (Çeviri)
This study will examine the case of eunuchs in Chinese history and their influence in state bureaucracy The Political events, which caused the downfall of the Qin, Han, Tang and Ming dynasties, were shaped by the eunuchs. The institution of eunuchhood, with different methods and for different reasons, was observed in many different cultures. Castration in Chinese history can be found in the first written documents, dated 2000 BCE. Chinese eunuchs were categorized in two types; first type being the ones who were castrated as a punishment according to Chinese criminal law and the second type were the ones who were forcibly castrated to guard the women in the palace. One other type was the ones who voluntarily accepted castration to enter the palace in order to escape poverty. During the course of history, Chinese eunuchs sometimes worked at various positions at the palace that did not demand any qualifications and sometimes, by the decree of the emperor, they were appointed to higher positions which they used for their own benefit. When we examine the roles the eunuchs played in politics, we see that they deceived emperors through cunning plans and that they, for their own ambitions, eliminated successful bureaucrats or anyone who stood in their way. These political shenanigans were not driven by the ambition to rule but to accumulate more wealth and property. No matter how much power they gained, they were chosen as the scapegoats by historians who scorned them, held them responsible for the failures of unsuccessful monarchs and depicted a very negative image of them.