Rüzgar enerjisi ile çalışan bir elektrik üretecinin Bornova şartları için tasarımı
- Tez No: 46863
- Danışmanlar: DOÇ.DR. METİN ÇOLAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
ÖZET Bu çalışmada 38,46 ° Kuzey enleminde ve 27,25 Doğu boylamında bulunan İzmir - Bornova'nın rüzgar potansiyeli tahmini için yapılan çalışmalar ve bundan elde edilen sonuçlar belirtilmektedir, ölçümler yapılırken Bornova'daki Ege Üniversitesinin Güneş Enerjisi Enstitüsünde kurulan bir rüzgar istasyonundan elde edilen veriler göz önüne alınmıştır. ölçüm sonuçlarına göre rüzgar potansiyelinden elde edilecek elektrik enerjinin tahmini miktarı yapılmıştır ve bu enerjinin birim fiyatı hesaplanmıştır. ABSTRACT İh this study the wind potential estimation conducted at 38,46 " N altitude and 27,25 ° E latitude in Bomova-lzmir is reported. The measurements were made at the wind station of the Solar Energy Institute of the Ege University. A design study of the electrical energy obtained from such wind potential and a calculation of the unit prize of this energy is also presented.
Özet (Çeviri)