İzmir ve civarında küçük toprak baraj (gölet) planlama çalışmaları ve işletilmesi sırasında ortaya çıkan stabilite ve çevre sorunları üzerinde araştırmalar
- Tez No: 46864
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MÜMİN FİLİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
ÖZET Ülkemizde, sulu tarım alanlarının arttırılması, hayvan içme suyu ve içme suyu temim amacıyla, yapımı kısa süreli ve bölgesel malzemeyle yapılabilen küçük toprak barajların inşa edilmesi son yıllarda önem kazanmıştır. Bu bakımdan çalışma alam olarak İzmir ve çevresi seçilmiş ve küçük baraj (gölet) ların planlama ve işletilmesi sırasında ortaya çıkan sorunlar araştırılmıştır. Yatırımcı kuruluşlar tarafından planlanan, inşaatı tamamlanmış veya planlama aşamasında bulunan göletlerle ilgili olarak baraj yeri, baraj dolgusunda kullanılacak malzeme ocakları, baraj havzası materyal olarak seçilmiştir. Yörede küçük toprak baraj (gölet) planlaması ve işletilmesi ile ilgili sorunlar araştırılırken bu alanların, topoğrafik, jeolojik, iklim, bitki örtüsü, toprak durumu ile sulama suyu olanakları incelenmiştir. Arazide ve laboratuvarda yapılan deneylerle birlikte gözlemler de değerlendirilmiştir. Yüksekliği İS m yi geçmeyecek şekilde inşa edilen Balabandere ve Sandidere göletleri ve halen planlama aşamasında olan Ağalardere göletlerinin planlama raporları incelenmiştir. Bölgenin iklim özellikleri bakımından, araştırma alanında yarıkurak Akdeniz iklimi hakim olmaktadır. Sandidere ve Balabandere göletlerinin planlaması, kış aylarında % 61,35, ilkbahar aylarında % 15,85, yaz aylarında % 0,70, sonbahar aylarında ise % 22,10 yağış miktarlarının meydana geldiği belirlenerek yapılmıştır. Ağalardere göleti planlamasında, yağışın % 57,38'i kış aylarında, % 22,10'u ilkbahar aylarında % 1,92 'si yaz aylarında ve % 18,60'ı sonbahar aylarında meydana geldiği bulunmuştur. Yağışın fazla olduğu aylarda sıcaklıklar düşük, az olduğu aylarda ise sıcaklıklar yüksektir. Yağışın lada olduğu aylarda bitki su tüketimi de en az olmaktadır. Bu aylarda meydana gelen yağışlar, yüzey akışlarına neden olur. Dolgu malzemesi olarak kullanılacak toprakların yapıları, killi kum (SC), düşük plastisiteli inorganik kil (CL), iyi derecelenmiş kum( SW)' dur. Şedde inşaatında olumsuzluk yaratacak herhangi bir tuzluluk ve alkalilik problemi yoktur. Göletlerin sulanabilir arazilerindeki topraklar, düşük plastisiteli killi kum (SCL), düşük plastisiteli inorganik kil (CL), yüksek plastisiteli inorganik kil (CH)'dir. Balabandere göleti sulama sahası 1709'da, Sandidere göleti sulama sahas 2126'da, Ağalardere göleti sulama sahası ise 2 105 'da dır. Faydalı su hacimleri ise sırasıyla 1.020.000 m3, 1.955.472 m3, 1.388.629 m3'tür. Sulama suyu gereksinimleri, Balabandere için 1.348.589 m3, Sandidere göleti için 1.957.450 m3, Ağalardere göleti için 1.388.205 m3 olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
47 SUMMARY In our country, building dams, which can be built with regional material in a short time, is considered in order to supply drinking water for animals and people and to be increased in agricultural watery areas, İzmir and surrounding places were chosen as the study area and problems that came into planning and undertaking stages of dams were investigated. In dams which were planned by investment instutition, and of which the constructions were completed or in planning stage the place of dam, material quarry to use in dam filling, the catchment areas of dams have been chosen as material. When the problems which are about planning and undertaking stages of dams in the area have been investigated, topographical geological, climate, cover plant, soil situation and irrigation water possibility were examined. Experiments which were made in laboratory and territory together with observations have been considered. The planning records of Dams called Balabandere and Sandidere which were not built higher than 15 m and Agalardere which is still in planning stage were examined. In respect to climate specialities, the study area has semi-arid Mediterranean climate. Balabandere and Sandidere Dams were planned, determining amount of precipitation as 61,33 % in winter, 15,85 % in spring, 0.70 % in summer and 22,10 % in autumn. In planning of Agalardere Dam, qmpjints of precipitation were found as 57,38 % in winter, 22,10 % in spring, 1,92 % in summer and 18,60 % in autumn. In months where the precipitation is maximum, the temperature is mimimum, However the precipitation is minimum, the temperature is maximum. When the amount of precipitation is maximum, plant water consumption is minimum. Accomplished precipitation in these months causes surface flow. The structure of soil, which is used as filling material, are sand with clay (SC), inorganic clay with low plasticity (CL), sand well graded (SW). There is not any salt and alkaline problems which cause a negative situation in constructions of dams. The soil structures in dam areas, which can be irrigated, are sand with clay with low plasticity (SCL), inorganic clay with low plasticity (CL), and inorganic day with high plasticity (CH). The Dam Balabandere irrigation area is 1709 da, Sandidere irrigation area is 2126 da, Agalardere irrigation area is 2105 da. Their useful water capacities are in rows: 1.020.000 m3, 1.955.472 m3 and 1.388.629 m3. The amounts of required irigation water were calculated as 1.348.589 m3 for Balabandere, 1.957.450 m3 for Sandidere and 1.388.205 m3 for Agalardere.