Çocuk yoğun bakımdaki refakatçi annelerin kaygı, depresyon ve yaşam kalitesinin incelenmesi
Analysing anxiety, depression and quality of life at attendant mothers in pediatric intensive care unit
  1. Tez No: 468681
  2. Yazar: BURCU ÇABUK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİS KOSTANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışma, Bezmialem Vakıf Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Çocuk Yoğun Bakım'da ve Çocuk Servisi'nde yatmakta çocukların refakatçi annelerinin kaygı, depresyon ve yaşam kalitesi düzeylerini belirleyerek etki eden faktörleri incelemek için planlandı. Her iki grupta 20 anne değerlendirilmeye alındı; toplam 40 kişi araştırmaya dahil edildi. Refakatçi annelere Beck Depresyon Envanteri (BDE), Nottingham Sağlık Profili (NSP), Spielberger Sürekli Kaygı Envanteri (STAI) uygulandı. İstatistiksel analiz için Windows tabanlı SPSS programı 21 sürümü (Statistical Package for the Social Sciences) analiz programı kullanılmıştır. Çocuk yoğun bakımı refakatçi anneleri ile çocuk servisi refakatçi annelerinin verileri; ortalama, sayı ve yüzdelik dağılımları, Student-t ve Kruskal Wallis testleri ile değerlendirilmiştir. İstatistiksel anlamlılık düzeyi p0.05).
Özet (Çeviri)
This study was planned to investigate the factors affecting anxiety, depression and quality of life of companion mothers of children who lived in Bezmialem Vakıf University Medical Faculty Children's Health and Diseases Department of Child Intensive Care and Child Care. Twenty mothers were evaluated in each group; A total of 40 people were included in the survey. Attendanting mothers were enrolled in Beck Depression Inventory (BDE), Nottingham Health Profile (NSP), Spielberger Trait Anxiety Inventory (STAI). For the statistical analysis, the SPSS program version 21 (Statistical Package for the Social Sciences) analysis program was used. Data from children's intensive care attending mothers and attending mothers; Mean, number and percentage distributions were evaluated by Student-t and Kruskal Wallis tests. Statistical significance level was accepted as p 0.05) when the anxiety, depression and quality of life measures of the children of different disease groups were compared with the one way ANOVA in the independent groups.