Postmenopozal kadınlarda yorgunluk ve yaşam kalitesinin değerlendirilmesi
The evaluation of fatigue and quality of life in postmenopausal women
- Tez No: 468694
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİS KOSTANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Postmenopozal dönemin ilerleyen yaş ile birlikte kadınlarda birçok olumsuz durumu beraberinde getirdiği bilinmektedir. Bu çalışmada postmenopozal dönemdeki kadınların, yorgunluk şiddet seviyeleri ve yaşam kaliteleri değerlendirilerek, aynı yaş aralığındaki postmenopozal dönemde olmayan kadınlar ile karşılaştırılması amaçlanmıştır. Çalışmaya 40-65 yaş aralığında olan 80 olgu dahil edildi. Olgular çalışma grubu (postmenopozal dönemde olan) ve kontrol grubu (postmenopozal dönemde olmayan) olarak 40'ar kişilik iki gruba ayrıldı. Olguların demografik bilgileri araştırmacı tarafından hazırlanan demografik bilgi formu ile sorgulanarak kaydedildi. Olguların yorgunluk değerlendirilmesi, Yorgunluk Şiddet Ölçeği (YŞÖ) ile yaşam kalitesi ise Nottingham Sağlık Profili (NSP) anketi ile yapıldı. Çalışmanın veri analizinde Windows tabanlı SPSS21 (Statistical Package for the Social Sciences) analiz programı kullanıldı. İstatistiksel anlamlılık düzeyi p< 0,05 olarak kabul edildi. Çalışmada iki grubun yaş, Vücut Kitle İndeks'i (VKİ), kronik hastalık varlığı ve düzenli ilaç kullanımı parametreleri arasında anlamlı fark elde edildi (p0,05), ancak yorgunluk değerlendirme sonuçlarına göre postmenopozal kadınlar daha yorgun bulundu. İki grup arasında yaşam kalitesi toplam skoru ve alt parametreleri karşılaştırıldığında, NSP toplam skoru ve alt parametrelerinden olan fiziksel aktivite, uyku ve emosyonel reaksiyonlar skorları arasında anlamlı farklar bulundu (p0,05). Çalışma grubu içinde YŞÖ skoru ile yaş, VKİ, gebelik ve doğum sayısı, NSP alt parametreleri ve NSP skoru arasındaki ilişkiye bakıldı.
Özet (Çeviri)
It is known that postmenopausal period brings together many negative conditions in women with the advancing age. In this research, it was aimed to compare postmenopausal women with non-postmenopausal women of the same age range by evaluating fatigue severity levels and quality of life. Eighty patients between 40 and 65 years of age were experimented on in the research. Experimental group (which in postmenopausal women) and control group (non-postmenopausal) were divided into two groups of 40 people. The demographic information of the patients was recorded in the demographic information form prepared by the researcher. Severity levels of fatigue were recorded by Fatigue Severity Scale (FSS) and quality of life was assessed by the Nottingham Health Profile (NHP) survey. In the data analysis of the study, a Windows-based SPSS21 (Statistical package for the Social Sciences) analysis program was used. The statistical significance level was accepted as p 0,05), but the results of fatigue evaluation showed that postmenopausal women were more fatigue. When the total score of NHP and subparameters were compared between the two groups, there were significant differences between the NHP total scores and the subscale scores of physical activity, sleep and emotional reactions (p 0,05). In the experimental group, the FSS score and the age, BMI, number of pregnancies, number of births, NHP subparameters and NHP total score were examined.