Postmenopozal osteoporozu olan hastalarda D vitamini düzeyi ile yorgunluk arasındaki ilişki
  1. Tez No: 605860
  2. Yazar: ÇAĞLA DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLSEREN DERYA AKYÜZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Amaç: Postmenopozal osteoporozlu (OP) hastalarda D vitamini düzeyi ile yorgunluk, yaşam kalitesi ve depresyon durumu arasındaki ilişkiyi incelemek. Gereç-Yöntem: Çalışmaya 40-75 yaş aralığında postmenopozal OP tanısı almış kadınlar dahil edildi. Yorgunluğa sebep olabilecek diğer tüm durumların ya da sistemik hastalıkların olması çalışmadan dışlanma kriteri olarak belirlendi. Hastaların yorgunluk düzeyi Yorgunluk Şiddet Ölçeği (YŞÖ), yaşam kalitesi Avrupa Osteoporoz Kurumu Yaşam Kalitesi Anketi (QUALEFFO-41), depresyon durumu ise Hastane Anksiyete Depresyon Ölçeği (HAD) ile belirlendi. Bulgular: Çalışmaya D vitamini düzeyi eksik olan 30, yetersiz olan 35 ve yeterli olan 35 olmak üzere toplam 100 hasta katıldı. D vitamini düzeyi eksik olan kişilerin %53,3'ünde, D vitamini düzeyi yetersiz olan kişilerin %45,7'sinde, D vitamini düzeyi yeterli olan kişilerin ise %37,1'inde yorgunluk varlığı saptandı. D vitamini düzeyi ile yorgunluk, yaşam kalitesi ve depresyon düzeyleri arasında anlamlı bir ilişki saptanmadı. Haftada en az 1-2 kez düzenli egzersiz yapan, sırt ağrısı olmayan osteoporotik kişilerin yorgunluk düzeyi daha düşük, yaşam kalitesinin daha iyi olduğu ve belirgin depresif özellik göstermedikleri belirlendi. Hastaların vücut kütle indeksi (VKİ) arttıkça yorgunluk skorlarının arttığı ve mobilitelerinin azaldığı gözlemlendi. Hastaların yaşı ise yorgunluk, yaşam kalitesi ve depresyon ile korele bulunmadı. Sonuç: Postmenopozal OP'li hastalarda sık gözlenen yorgunluk, yaşam kalitesinde bozulma ve depresif durumun D vitamini düzeyi ile ilişkisi bulunamamıştır. Anahtar sözcükler, postmenopozal osteoporoz, D vitamini, yorgunluk, yaşam kalitesi, depresyon
Özet (Çeviri)
Objective: To investigate the relationship between vitamin D levels and fatigue, quality of life and depression in patients with postmenopausal osteoporosis (OP). Material-Method: Women with a diagnosis of postmenopausal OP aged 40-75 years were included in the study. The presence of all other systemic diseases or other pathologies that could cause fatigue was determined as the exclusion criterion. Fatigue level was assessed by the Fatigue Severity Scale (FSS), quality of life by Quality of Life Questionnaire of the European Foundation for Osteoporosis (QUALEFFO-41) and depression by the Hospital Anxiety Depression Scale (HADS). Results: A total of 100 patients, 30 of them were deficient in vitamin D, 35 of them were inadequate and 35 of them were adequate, were included in the study. Fatigue was found in 53.3% of the patients with vitamin D deficiency, 45.7% of those with inadequate vitamin D levels and with 37.1% of those with adequate vitamin D level. There was no significant relationship between vitamin D levels and fatigue, quality of life and depression scores. Osteoporotic patients who had regular exercises at least 1-2 times a week and had no back pain were found to have lower fatigue, better quality of life and no depressive characteristics. It was observed that fatigue scores and mobility decreased with high body mass index (BMI)12. Age was not correlated with fatigue, quality of life and depression. Conclusion: Fatigue, deterioration in quality of life and depressive status were not associated with vitamin D levels in postmenopausal OP patients. Key Words, postmenopausal osteoporosis, vitamin D, fatigue, quality of life, depression