Samsun'da yaşayan göçmenlerin sağlık hizmetleri kullanımını etkileyen faktörlerin incelenmesi
Examinig of factors affecting health care utilization of immigrants living in Samsun
- Tez No: 468756
- Danışmanlar: PROF. DR. İLKNUR AYDIN AVCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
SAMSUN'DA YAŞAYAN GÖÇMENLERİN SAĞLIK HİZMETLERİ KULLANIMINI ETKİLEYEN FAKTÖRLERİN İNCELENMESİ Amaç: Bu çalışma, Samsun'da yaşayan göçmenlerin sağlık hizmetinden kullanımını etkileyen faktörleri incelemek amacıyla kesitsel araştırma ilkelerine uygun olarak gerçekleştirilmiştir. Materyal ve metod: Bu çalışma Samsun'da yaşayan, herhangi bir sağlık kurumundan sağlık hizmeti almış, çalışmaya katılmayı kabul eden göçmen ile 15 Şubat - 15 Haziran 2016 tarihleri arasında yapılmıştır. Araştırmanın verileri göçmenlerin sosyo demografik özelliklerini, sağlık hizmetlerini kullanma durumunu ve sağlığı algılama düzeyini incelemeye yönelik hazırlanan 33 soruluk ''Veri Toplama Formu'' kulanılarak toplanmıştır. Elde edilen verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistikler (sayı, yüzde) ve gruplar arası karşılaştırma yapılırken Ki-Kare (X²) testi, ANOVA ve t-test kullanılmıştır. Çalışmanın yapılabilmesi için etik kurul izini ve gerekli kurum izini alındıktan sonra, göçmenlerin sözlü onamları alınmıştır. Bulgular: Araştırmada; göçmenlerin yaş ortalaması 33,5±13,8 olup göçmenlerin %61,9'u kadındır. Göçmenlerin %50,6'sı Iraklı ve %49,4'ü Suriyelidir. Katılımcıların %83,6'sı evli olup % 80,8'i işsizdir. Çalışanların tamamı serbest meslekte çalışmaktadır. Göçmenlerin %52.1'i son altı ay içinde hastalandığını belirttirken katılımcıların % 65'i son altı ay içinde herhangi bir sağlık kurumunun sağlık hizmetini kullandığını ve sağlık hizmetini kullananların %62'si hastanenin sağlık hizmetini kullandığını belirtmiştir. Göçmenlerin %79.3'ü sağlık hizmetlerinden kullanımda farklı toplumda yaşamanın engel olduğunu belirtmiştir. İletişim sorunun olması en sık karşılaşılan engeldir.
Özet (Çeviri)
EXAMINIG OF FACTORS AFFECTING HEALTH CARE UTILIZATION OF IMMIGRANTS LIVING IN SAMSUN Aim: This study was carried out to examınee of factors affecting health care utilization of immigrants living in Samsun and make a case assessment about this factors. Material and Method: This was conducted between February 15 and June 15, 2016 with 360 immigrants that include refugees from Iraq, Syrian people have temporary protection as legal status and stateless who registered to any health care instıtution in Samsun and agreed to participate to the study. The data of the study were collected by using questionnaire consisting of 33 questions that include socio-demographic specifications, use of health services and health perception level. It was used that Pearson chi-square, ANOVA and t-test in the data analysis. After the permission of the ethics committee and the permission of the necessary institution were obtained for the work, verbal approvals of immigrants were taken. Results: Average of age immigrants participated this study was 36,3 and 61,9% of immigrants female. Approximately half of immigrants 50,6% İraq and 49,4% Syria. 83.6% of participants were married. 19.2% of immigrants were employee and 80.8% unemployed. All of the employee refugees are engaged in self-employed workers in Turkey. 52.1% of immigrants stated that fall ill in the recent six month , 65,0% of participants stated that applied any health institution in the recent six month and 62.0 of immigrant stated that applied to hospital. 79.3 of immigrant stated that obstructed living different community for utilizing health care. Communication problems are the most common obstacles.