Investigation of the associations among androgen receptor, TNF- α,SRD5A2 gene polymorphisms in idiopathic male infertility
Androjen reseptörü, TNF-α ve SRD5a2 genleri polimorfizmleri ve idiyopatik erkek infertilitesi arasindaki ilişkinin araştırılması
  1. Tez No: 468757
  2. Yazar: SAADIQ HURRE DIRIE
  3. Danışmanlar: DOÇ. SEZGİN GÜNEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı androjen reseptörü (AR) (CAGn), steroid 5-α redüktaz 2 (SRD5A2) (V89L) ve tümör nekroz faktör alfa (TNF-α) (-308G/A) genlerinin polimorfizmleri ile erkek infertilitesi arasındaki olası ilişkiyi araştırmaktır. Çalışmamızda, bu polimorfizmlerin özellikle idiyopatik erkek infertilitesinin etiyolojisinde rolünün olup olmadığı araştırıldı. Materyal ve Metot: Bu çalışmada, 100 idiyopatik infertil erkek ve 47 fertil erkek kontrol dahil edildi. Çalışmaya katılan tüm bireylerden periferik kan örnekleri alındı. Genomik DNA tuz çöktürme yöntemi kullanılarak izole edildi. Genotipleme polimeraz zincir reaksiyonu (PCR) ve restriksiyon parçacık uzunluk analizi (RFLP) yöntemleri kullanılarak yapıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: The objectives of this study were to investigate the relationship between polymorphisms of AR (CAGn), steroid 5-α reductase 2 (SRD5A2) (V89L) and tumor necrosis factor alpha gene (TNF-α) (-308G/A) genes, and male infertility. Investigations of our study were focused on whether polymorphisms in these genes contribute to the etiology of male-factor infertility especially idiopathic male infertility. Materials and Methods: In this study, 100 infertile male patients and 47 fertile controls were recruited. Peripheral blood sample was collected from each of the participants. Genomic DNA was isolated from the blood using salting out procedure. The genotyping was performed by polymerase chain reaction (PCR) and restriction fragment length polymorphism (RFLP).