Samsun ili ve ilçelerinde yetiştirilen Anadolu mandalarının dışkı örneklerinde escherichia coli O157:H7'nin tespiti
Determination of escherichia coli O157:H7 in Anatolian buffaloes' feces in and around Samsun
  1. Tez No: 468767
  2. Yazar: ÇAĞATAY NUHAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TİMUR GÜLHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 38
Özet
Amaç: Mandaların diğer hayvanlarda olduğu gibi bazı hastalıkların duyarlı hayvan popülasyonlarına ve insanlara bulaştırılmasında rol oynadıkları ortaya konulmuştur. Enterohemorajik Escherichia coli (EHEC) suşları, insanlarda hemorajik kolitis (HC) ve hemolitik üremik sendrom (HUS) ile ilişkili zoonotik patojenlerdir. Bu hastalıklardan sorumlu başlıca EHEC serotipi E. coli O157:H7'dir Materyal ve Metot: Bu çalışmada, Samsun ili ve ilçelerinde yetiştiriciliği yapılan Anadolu Mandalarına ait 1000 dışkı örneği Escherichia coli O157:H7 yönünden incelendi. Örneklerden E. coli O157:H7 izolasyonu için standart kültürel metot kullanıldı. Bulgular: İncelenen 1000 dışkı örneğinden 38 (%3,8) E. coli O157:H7 serotipi, 400 (%40) E. coli O157:H7 serotipi yönünden negatif E. coli olmak üzere toplam 438 (%43,8) E. coli suşu izole ve identifiye edildi. 438 E. coli suşunun tamamı eritromisin ve penisilin G'ye dirençli, danofloksasin, amokssisilin+klavulanik asit, sefaperazon, ampisilin+sulbaktam, oksitetrasiklin ve ampisiline ise duyarlı bulundu. Bu araştırma ile bölgemizde ilk kez Anadolu Mandalarından sağlanan dışkı örnekleri E. coli O157:H7 serotipi yönünden incelendi. Sonuç: Yüksek lisans tez çalışması olarak yürütülen araştırmadan elde edilen veriler, yöremizde yapılacak benzer çalışmalara kaynak teşkil edebileceği kanısına varıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: Buffaloes as in other animals have been demonstrated to play a role in certain diseases transmitted to susceptible animals and human populations. Enterohaemorrhagic Escherichia coli (EHEC) strains associated with zoonotic pathogens as hemorrhagic colitis (HC) and hemolytic uremic syndrome (HUS) in humans. E. coli O157: H7 is the main EHEC serotype responsible for this disease. Material and Method: In this study, 1000 fecal samples collected from Anatolian Buffaloes in breeding Samsun and around were examined for Escherichia coli O157:H7. Standard cultural methods were used for isolation of E. coli O157:H7 from samples. Results: Totally 438 (43.8%) E. coli strains were isolated and identified from examined 1000 stool samples including 38 (3.8%) for E. coli O157: H7 serotype and 400 (40%) for none E. coli O157: H7. All of examined 438 E. coli strains were found to be resistance to erythromycin and penicillin G, while they were found to be susceptible to danofloxacin, amoxicillin+clavulanic acid, cefoperazone, ampicillin+sulbactam, oxytetracycline and ampicillin. Conclusion: Fecal samples obtained from Anatolian Buffaloes were examined first time in our region respect to E. coli O157:H7 serotype. We concluded that the data obtained of research carried out at the master thesis study can constitute a resource to similar studies in our region.