2012-2013 Sportoto Süper Liginde mücadele eden takımlardaki futbolcuların sigara ve alkol kullanımının kas iskelet sistemi sakatlıkları üzerine etkisi
The effect of smoking and alcohol on musculoskeletal disorders in athletes that plays at 2012-2013 season of Sportoto Super League
  1. Tez No: 468794
  2. Yazar: FATİH AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERGÜN HALDUN SÜMER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Halk Sağlığı, Physiotherapy and Rehabilitation, Public Health
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Günümüzde futbol herkes tarafından tanınan, incelenen, istatistiği yapılan ve tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de popüler olan bir spor dalıdır. Spor sakatlıkları her spor dalında olduğu gibi futbolunda doğasında vardır. Sigara ve alkolun futbolcu sakatlığı üzerine olumsuz etkilerini bildiren çalışmalar mevcuttur. Araştırmanın amacı; 2012-2013 Sportoto Süper Liginde mücadele eden takımlardaki futbolcuların sigara ve alkol kullanım sıklıklarının tespit edilmesi ve aynı sezonda yaşadıkları kas iskelet sistemi yaralanmaları ile aralarında bir ilişki olup olmadığının saptanmasıdır. Araştırma kesitsel tipte olup, çalışma yapılan sezonda süper ligde forma giyen 468 futbolcunun tamamı çalışmaya alınmış olup bunlardan 330'u (%70,5) çalışmayı kabul etmiştir. Hazırlanan anket formuna göre futbolcuların bir önceki sezonda sigara ve alkol kullanım durumu ve aynı sezonda yaşadıkları kas iskelet sakatlıkları sorgulanmıştır. Elde edilen veriler SPSS programında değerlendirilmiştir. Verilerin analizinde kikare testi kullanılmıştır. Futbolcularda sigara kullanım sıklığı %55,5, alkol kullanım sıklığı ise %47,9 olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Football is a sport that is recognized by everyone, analyzed, statistically done, and popular in our country as well as in the world. Sport injuries are common in football as well as all other sport branches. There are investigations about negative effects of smoking and alcohol in athletes. The purpose of research is determinig the use of cigarette and alcohol in athletes who plays at Sportoto Super League 2012-2013 season and defining if there is a correlation with musculoskeletal injuries in the same season. The research is sectional type. there were 468 players at süper leauge and all of them are called but only 330 players accepted to join (%70,5). Musculoseketal injuries in previous season and use of cigarette and alcohol are questioned by questionnaire. Obtained datas are evaluated by SPSS programme. Chi-square test is used for analysis. The research shows that frequence of smoking is %55,5 and alcohol is %47,9.