ASIC3 gen polimorfizmi ile fibromiyalji sendromu arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between ASIC3 gene polymorphism and fi̇bromyalgi̇a syndrome
- Tez No: 468803
- Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ SİLİĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Fibromiyalji sendromu (FMS), uzun süreli yaygın vücut ağrısı ve tanımlanmış kronik bir ağrı sendromudur. ASIC3 iyon kanalları kas ağrı reseptörlerini etkinleştirmekte ve kronik kas ağrılarına neden olmaktadır. Bu çalışmada Türk popülasyonunda, ASIC3 polimorfizmi ile FMS arasındaki ilişki incelendi. ASIC3 genindeki polimorfizim (rs4148855 ve rs2288646) 175 hasta ve 176 sağlıklı kontrolde Real-Time PCR metoduyla belirlendi. Elde edilen sonuçlar, lojistik regresyon ve Khi-kare (χ2) testi kullanılarak değerlendirildi. FMS'li hastalar ve kontroller uyku bozukluğu, yorgunluk, baş ağrısı, sabah yorgunluğu, göz kuruluğu, ağız kuruluğu, bacak uyuşması, konsantrasyon güçlüğü, yumuşak dokularda şişkinlik hissi ve ailede fibromiyalji öyküsü bulunması açısından lojistik regresyon analizi ile değerlendirildiğinde, istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulundu (p0,05). İncelenen Türk popülasyonunda ASIC3 rs4148855 polimorfizmi ile Fibromiyalji sendromu arasında anlamlı bir ilişki bulunamadı (p>0,05). Benzer olarak ASIC3 rs2288646 polimorfizmi ve Fibromiyalji sendromu arasında anlamlı bir ilişki tespit edilmedi (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Fibromyalgia syndrome (FMS) is a chronic body pain and a characterised by longterm common body pain. ASIC3 ion channels activate muscle pain receptors and cause chronic muscle soreness. In this study, the relationship between ASIC3 polymorphism and FMS have been investigated in Turkish population. Polymorphism in ASIC3 gene (rs4148855 ve rs2288646) have been determined in 175 patients and in 176 healthy controls by Real-Time PCR method. Obtained results were evaluated by logistic regression and Khi (χ2) tests. When FMS and controls were evaluated by logistic regression analysis for sleep disturbances, fatigue, headache, morning fatigue, restless legs, dryness of mouth, dryness of eye, concentration difficulties, feeling of swelling in the soft tissues and their fibromyalgia stories in family , there was statistically significant relationship (p0,05). Similary, There was no statistically significant difference between ASIC3 rs2288646 polymorphism and fibromyalgia syndrome (p>0,05).