Hemodiyaliz hastalarına verilen sıvı yönetimi eğitiminin sıvı kontrolü, diyaliz giriş çıkış kuru ağırlıkları ve yaşam kalitesi üzerine etkisi
The effect of fluid management training on hemodialysis patients on fluid control, dialysis intake DRY weight and quality of life
- Tez No: 468804
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞERİFE KARAGÖZOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışma hemodiyaliz hastalarına verilen sıvı yönetimi eğitiminin, sıvı kontrolü diyaliz giriş çıkış kuru ağırlıkları ve yaşam kalitesi üzerine etkisinin değerlendirilmesi amacıyla deneysel ve kesitsel olarak yapılmıştır. Çalışmanın evrenini 15 Haziran-15Aralık 2016 tarihleri arasında, Sivas Numune Hastanesi Hemodiyaliz Ünitesi'nde diyalize giren hastalar oluşturmuştur. Çalışmanın örnekleminde çalışma kriterlerine uyan 80 hasta yer almış,ve basit rastgele örnekleme yöntemi ile bu hastaların 40'ı müdahale grubuna, 40'ı ise kontrol grubuna atanmıştır. Çalışma verilerinin toplanmasında; hastalara ait tanıtıcı bilgileri elde etmek amacıyla Hasta Bilgi Formu, hemodiyaliz hastalarını sıvı kısıtlaması hakkında bilgi, davranış ve tutumlarını ölçmek amacıyla Sıvı Kontrol Ölçeği ve hemodiyaliz sürecinde yaşam kalitelerini belirlemek amacıyla Short Form-36 Yaşam Kalitesi Ölçeği kullanılmıştır. Veriler SPSS 22.0 paket programına yüklenmiş ve istatistiksel analizde Ki-Kare, Friedman F, Mann-Whitney U testleri kullanılmıştır. Çalışmamızda müdahale grubundaki hastaların izlem öncesine göre özellikle ardışık son iki izlemde istatistiksel olarak önemli düzeyde sıvı alımlarının azaldığı, diyalize giriş - çıkış kuru ağırlıklarında düşüş olduğu ve sıvı kontrolü attıkça yaşam kalitelerinin yükseldiği saptanmıştır. Elde edilen bulgular doğrultusunda, hemodiyaliz hastalarına verilen sistematik sıvı yönetimi eğitiminin hastaların sıvı kontrolü, diyaliz giriş çıkış kuru ağırlıkları ve yaşam kalitesini pozitif yönde etkilediği söylenebilir. Bu bağlamda hemodiyaliz sürecinin niteliğini artırmada planlı ve sistematik eğitimin önemli olduğu ve hemşirelere de bu alanda büyük sorumlulukların düştüğü ifade edilebilir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the fluid control, dialysis inlet and outlet dry weights and the effect on the quality of life of the fluid management training for hemodialysis patients. The universe of the study was formed between 15 June and 15 December 2016 by the patients who entered the Dialysis Unit of Sivas Numune Hospital Hemodialysis Unit. In the sample of the study, 80 patients who met the study criteria were included and 40 of these patients were assigned to the intervention group and 40 of them were assigned to the control group by simple random sampling method. To obtain descriptive information about the patient's data, the Patient Information Form, the Fluid Control Scale was used to measure information, attitudes and behaviors about the fluid restriction of hemodialysis patients, and the Short Form-36 Quality of Life Scale was used to determine the quality of life in the hemodialysis process. The obtained data were loaded into the SPSS 22.0 package program and statistical analysis Ki-Kare, Friedman F, Mann-Whitney U tests were used. In our study, it was determined that the patients in the intervention group had a statistically significant decrease in fluid intake, a decrease in dialysis inlet and outlet dry weight, especially in the last two consecutive follow-ups, In the findings obtained, fluid management training given to hemodialysis patients can be said to be effective on fluid control, dialysis inlet and outlet dry weights and quality of life positive. In this context, it can be said that planned and systematic education is important in increasing the quality of the hemodialysis process, and It can be said that great responsibilities have fallen on the nurses.