Dudak damak yarığı deformiteli hastaların ortodontik kayıtlarına ait demografik verilerinin incelenmesi
The research of demographic data of orthodontic records in cleft lip and palate patients
- Tez No: 468886
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜGE AKSU
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Çalışmamızın amacı, Hacettepe Üniversitesi Ortodonti Anabilim Dalı'na tedavi olmak amacıyla başvurmuş dudak ve damak yarıklı hastaların demografik özellikle-rini incelemek, yarık türlerini sınıflandırmak ve çene-yüz gelişimine ait özellik-lerini belirlemektir. Bu amaçla anabilim dalımıza ait tüm arşiv taranarak Eylül 1978 ile Aralık 2015 tarihleri arasında 37 yıllık süre içerisinde başvurmuş olan 686 hastanın kayıtlarına ulaşılmıştır. Bu kayıtlara ait dosya içerikleri in-celenerek, anamnez ve klinik muayene formu bilgileri toplanmış, alınan rady-ograf türleri belirlenmiş ve tedavi başlangıcında alınmış lateral sefalogramlar seçilmiştir. Toplanan demografik veriler dijital ortama kaydedilmiştir. Başlan-gıç lateral sefalometrik radyograflar üzerinde sefalometrik analizler yapılmış ve ölçümler dijital ortama kaydedilmiştir. Demografik ve sefalometrik değerleri içeren verilerin istatistiksel değerlendirmeleri yapılmıştır. Hastaların çoğunun unilateral dudak damak yarığına sahip olduğu, en fazla başvuru yapan birey-lerin 7-12 yaş aralığında olduğu, erkek hastaların ağırlıkta olduğu tespit edil-miştir. Anamnez formlarından alınan cevaplar doğrultusunda hastaların ço-ğunun İç Anadolu Bölgesi illerinden başvurduğu, hastaların ailelerinde akra-ba evliliği olanlar içerisinde, bu evliliklerin çoğunun üçüncü derece akraba evliliği olduğu tespit edilmiştir. Sefalometrik analizler sonucu maksilla ve mandibulada retrüzyon, yüz yüksekliğinde artış olduğu görülmüştür. Unilate-ral dudak damak yarığı olan hastalar erken çocukluk döneminde Sınıf 1, eriş-kin dönemde Sınıf 3 iskelet yapı, bilateral dudak damak yarığı olan hastalar erken çocukluk döneminde Sınıf 2, erişkin dönemde Sınıf 1 iskelet yapı özel-likleri göstermişlerdir. Tüm yaş gruplarında alt ve üst kesici dişler dikleşmiş-ken, bilateral dudak damak yarığında kesici dişlerdeki dikleşme diğer grupla-ra göre belirgin fazladır.
Özet (Çeviri)
The aim of this present study is to examine the orthodontic records of cleft lip and palate patients systematically in order to identify the demographic characteristics and to determine the skeletal features belonging to cleft. For this purpose the archive of our department was scanned, the records of 686 patients, who had been registered as“cleft”between September 1978 and December 2015, were achieved. After examining contents of files from these records, the data obtained from anamnesis forms and clinical examination forms were collected, and the initial lateral cephalometric radiographs were traced. Collected data and measurements obtained from cephalometric analyses were saved digitally. Statistical analyses of parameters including demographic and cephalometric vari-ables had been done. The results of this study showed that most of patients were men, were of unilateral cleft lip and palate and had been registered in the age range of 7-12. It was also found that most of patients had been living in İç Anadolu geographic region and consanguineous marriage was found to be between third-degree relatives in parents. The cephalometric analyses demonstrated that the maxilla and the mandible were retruded, maxillary and mandibular incisors were retruded and vertical dimension of the face was increased.