Asemptomatik kadınlarda farklı kontraksiyon yöntemlerinin pelvik taban kas fonksiyonu üzerine etkisinin incelenmesi
Effects of different contraction methods on pelvic floor muscle function in asymptomatic women
- Tez No: 468957
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURİYE ÖZENGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışma, asemptomatik kadınlarda transabdominal ultrasonografi yöntemi ile farklı kontraksiyon tiplerinde pelvik taban kas fonksiyonunu değerlendirmeyi ve değerlendirme sonuçlarını fiziksel aktivite düzeylerine göre incelemeyi amaçladı. Araştırmaya asemptomatik olduğu Global Pelvik Taban Rahatsızlık Anketi ile belirlenen ve gönüllü olan 120 kadın dahil edildi. Kadınların fiziksel ve sosyodemografik özellikleri kaydedildikten sonra fizyoterapist tarafından 1 saatlik eğitim verildi. Bu eğitimde dört farklı kontraksiyon yöntemi (pelvik taban kas kontraksiyonu, Hollowing in manevrası, korseleme manevrası, anal kontraksiyon) teorik ve pratik olarak öğretildi. Kadınların pelvik taban kas fonksiyonu transabdominal ultrasonografi altında değerlendirildi. Ölçümler her bir kontraksiyon için 3 kez tekrarlandı ve 3 ölçümün ortalaması analize alındı. Kontraksiyonların sıralaması rastgele yöntemle belirlendi. Fiziksel aktivite düzeyleri Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi-Kısa Formu ile değerlendirilen kadınlar inaktif ve minimal aktif olmak üzere iki gruba ayrıldı. Kadınların kontraksiyon tipine göre pelvik taban kas fonksiyonu Tekrarlı Ölçümlerde Varyans Analizi testiyle karşılaştırıldığında fark olduğu bulundu (p=0,0001). Bu test sonuçlarına göre pelvik taban kas fonksiyonunun korseleme manevrasında en güçlü olduğu, bunu sırasıyla Hollowing in manevrası, pelvik taban kas kontraksiyonu ve anal kontraksiyonun takip ettiği saptandı. Fiziksel aktivite düzeyine göre ayrı ayrı pelvik taban kas kontraksiyonu, anal kas kontraksiyonu, Hollowing in manevrası ve korseleme manevrası ortalaması karşılaştırıldığında sıralamanın aynı olduğu bulundu. Kadınların pelvik taban kas fonksiyonunun korseleme manevrasında en yüksek, anal kontraksiyon tipinde ise en düşük olduğu bulundu. Pelvik taban kas eğitimi verilirken korseleme manevrasını içeren egzersizlerin öğretilmesinin pelvik taban kas fonksiyonunu artırmada daha etkili olabileceği düşüncesindeyiz.
Özet (Çeviri)
This study was aimed to evaluate pelvic floor muscle function in different types of contractions at asymptomatic women with transabdominal ultrasonography and to aimed to investigate the results of the evaluation according to their physical activity levels. The study included 120 women who were asymptomatic according to the Global Pelvic Floor Bother Questionnaire and volunteered. After recording the physical and sociodemographic characteristics of women were given 1 hour training by a physiotherapist. In this training, four different contraction methods (pelvic floor muscle contraction, Hollowing in maneuver, bracing maneuver, anal contraction) were taught theoretically and practically. Pelvic floor muscle function was evaluated under transabdominal ultrasonography. Measurements were repeated 3 times for each contraction and the means of 3 measurements were taken for analysis. The sequencing of the contractions was determined by random method. Women divided into 2 groups as inactive and minimal active according to physical activity levels by using International Physical Activity Questionnaire-Short Form. According to the contraction type of women, pelvic floor muscle function was found to be significantly different when compared with Repeated Measure Variance Analysis (p=0.0001). In light of these test results, the pelvic floor muscle function was found to be strongest in the bracing maneuver. This was followed by Hollowing in maneuver, pelvic floor muscle contraction and anal contraction, respectively. Compared with the level of physical activity, the means of pelvic floor muscle contraction, anal muscle contraction, Hollowing in maneuver, and bracing maneuver were found the same alignment. The women's pelvic floor muscle function was found to be highest in the bracing maneuver and the lowest in the anal contraction type. We thought that in order to increase pelvic floor muscle function bracing maneuver would be more effective.