Lycium barbarum (kurt üzümü) 'un deneysel diyabet oluşturulmuş erkek sıçanlarda üreme sistemi ve CRİSP-1 protein ekspresyonu üzerine etkisi
The effect of lycium barbarum on reproductive system and the expression of CRİSP-1 protein in experimentally diabetic male rats
  1. Tez No: 468956
  2. Yazar: GİZEM İLTER AKTAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TÜLİN FIRAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Histoloji ve Embriyoloji, Biology, Endocrinology and Metabolic Diseases, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Diabetes Mellitus (DM), hiperglisemi ile karakterize, metabolik bir hastalıktır. Lycium barbarum polisakkaritleri (LBP) hipoglisemik, anti-apoptotik ve fertilite kabiliyetini artırıcı özellikleriyle dikkat çeken doğal bir antioksidandır. Diyabete bağlı oksidatif stres, erkek üreme sisteminde çeşitli fonksiyon bozukluklarına ve infertiliteye neden olmaktadır. Oksidatif stres; sistein amino asit grubunu içeren proteinlere daha kolay hasar vermektedir. Crisp-1 (Cysteine-rich secretory protein-1), sisteinden zengin olup epididimis epitelinden salgılanarak fertilizasyonda önemli roller üstlenen yeni bir proteindir. Çalışmamızda diyabetin erkek üreme sistemine verdiği hasarda LBP'nin olası koruyucu ve tedavi edici etkisi ile Crisp-1 protein ekspresyonundaki değişiklikleri araştırmak amaçlandı. Çalışmamız için 3-4 aylık Wistar Albino erkek sıçanlar kullanıldı. Denekler; Sham kontrol, LBP kontrol, Diyabet ve Tedavi (diyabet + LBP) grubu olmak üzere toplam 4 gruba ayrıldı. Deneysel diyabet oluşturmak amacıyla STZ tek doz 55mg/kg intraperitoneal olarak uygulandı. LBP 15 gün boyunca günde 200 mg/kg gavaj yoluyla verildi. Histolojik incelemelerde, diyabet grubu testis dokularında intertübüler bağ dokusunda artış, konjesyon, vakuolizasyon ve ödem gözlenirken tedavi grubunda bu oluşumların azaldığı görüldü. Tedavi grubunda; hareketli sperm sayısı, Crisp-1 pozitif hücre sayısı ve serum Testosteron düzeyinde anlamlı artış, apoptotik hücre sayısı ve serum MDA düzeyinde ise anlamlı düşüş tespit edildi. Sonuç olarak LBP'nin diyabete bağlı erkek üreme sistemi hasarında koruyucu ve iyileştirici bir etki gösterdiği ve Crisp-1 protein ekspresyonunu artırdığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Diabetes Mellitus (DM) is a metabolic disorder characterized by hyperglycemia. Lycium barbarum polysaccharides (LBP) are natural antioxidant having hypoglycemic, anti-apoptotic and fertility enhancing properties. Diabetes-related oxidative stress leads to many reproductive dysfunctions of males and infertility. Oxidative stress can easily harm proteins which have cysteine group amino acids. Crisp-1 (Cysteine rich secretory protein-1) protein is a novel protein, expressed by the epitelium of epididimis, has important roles in fertilization. In our study it is aimed to investigate the possible protective and therapeutic effects of LBP on diabetes-related male reproductive dysfunctions and to examine the changes on expression rate of Crisp-1 protein. In this study, 3-4 months old Wistar Albino male rats were used and randomly placed into 4 groups; Sham control, LBP control (only LBP), Diabetic and Treatment (diabetic + LBP) group. To generate experimentally diabetic rats, single dose of 55 mg/kg STZ was injected intraperitoneally. In the treatment group, the diabetic rats were administered with 200 mg/kg of LBP by gastric gavage, once a day for 15 consecutive days. In histological examinations, increased intertubular connective tissue, congestion, vacuolization and edema were seen in testis tissues of the diabetic group. On the other hand, the treatment group's testis tissues were almost similar to sham control group. In the treatment group, the number of motile sperms, Crisp-1 possitive cells and serum testosterone level were significantly increased, apoptotic cell number and serum MDA level were significantly decreased. As a result, it is concluded that Lycium barbarum polysaccharides have a protective and therapeutic effect of on the male reproductive damages of diabetes and also enhances Crisp-1 protein expression.