Tarihi yapıların onarım teknikleri ve depremsellik yönünden incelenmesi
Repair techniques of historical structure and investigation regarding of seismicity
  1. Tez No: 468992
  2. Yazar: ÖMER ŞAKİR İPEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATİH ALTUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Türkiye kültürel miras açısından zengin ve çeşitliliğe sahip bir ülkedir. Hem çağdaş yaşamın ilgi odağı hem de toplumun geçmişinin bir belgesi durumundadır. Bu kültürel miraslar yaşatılmalı ve gelecek nesillere de bu eserler uygun müdahale ile aktarılmalıdır. Çalışmada, tarihi yapılarda oluşacak olan hasar, müdahale ve onarım teknikleri anlatılmış ve mevcut yönetmelikler doğrultusunda tarihi bir yapı için uygun güçlendirme tekniği üzerinde çalışılmış, belirlenen statik sorunlar yürürlükteki yönetmeliklere uygun olarak çözümlenmiştir. Yapı için gerekli güçlendirme yöntemi seçilerek çözüme gidilmiştir. Bu amaçla yapıdaki hasarın genel özellikleri tanımlanmıştır. Sonlu elemanlara dayalı olarak yapılan statik analiz sonuçları ile bulunan gerilme değeri için, yapının deprem etkileri karşısında mevcut yığma duvar kesitleri ortaya konulmuştur. Çözümleme Solidworks programı ile yapılmıştır. Solidworks programı ile elde edilen analiz sonuçları incelendiğinde yapı duvarında oluşan elastik eğri özellikleri yerindeki veriler ile kıyaslanmıştır. Özellikle temelden itibaren yanal ötelenmenin devam etmediği, sadece pencere alt kotundan itibaren ötelenme olduğu ve üst kotta ise elastik eğrinin duvar düşey eksenine yaklaşan bir özellik gösterdiği belirlenmiştir. Bu durum imalata bağlı olarak yanal deplasmanın gelişmiş olduğunu ortaya koymaktadır. Çalışma ile sonlu elemanlara dayalı analiz sonuçlarının yerindeki veriler ile uyumlu olması, tarihi yapılara yapılacak müdahalelerin daha doğru olduğu sonucunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
In terms of cultural heritage Turkey is rich and diverse country. It is a rightful source of pride in terms of traditional architecture. These cultural heritages should be kept alive and these works should be conveyed by appropriate intervention to future generations. In the study, damage, intervention and repair techniques that will occur in historical buildings are explained and appropriate retrofitting techniques were developed for a historical structure in line with existing regulations, and the determined static problems were resolved in accordance with the current regulations. The necessary strengthening method was chosen for the structure and the solution was done. For this purpose, the general characteristics of damage at the structure are defined. For the stress value found by the static analysis results based on the finite elements, against the earthquake effects of the structure the existing masonry wall sections are revealed. The analysis was done with the Solidworks program. When the analysis results obtained by the Solidworks program are examined, the elastic curve characteristics of the building wall are compared with the data in place. Especially, it has been determined that the lateral displacement does not continue from the foundation, it is displaced only from the bottom of the window, and the upper elevation shows a attribute approaching the vertical axis of the elastic curve. This stuation suggests that the lateral displacement is improved depending on the manufacturing. The fact that the results of the study and the results based on the end elements are in accordance with the data in place, reveals that the interventions to be done with the historical construction are more accurate.