Sanayi yapılarında düşey rijitlik bağlantılarının davranışlarının incelenmesi
Investigation of behaviors of vertical rigidity connections in industrial constructions
  1. Tez No: 469006
  2. Yazar: ŞÜKRAN KIRASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CAMAL EYYUBOV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
“Sanayi Yapılarında Düşey Rijitlik Bağlantılarının Davranışlarının İncelenmesi”adlı tez çalışmasında; sanayi binası boyuna duvarı rijitlik perdelerinin rüzgar, deprem ve sıcaklık genleşmesinden meydana gelen etkenlerde davranışları incelenmiş, rijitlik perdelerinin bina boyuna duvarı üzere optimal olarak yerleştirilmesine yönelik teklifler hazırlanmıştır. Burada mevsimi sıcaklık genleşmesi etkisine boyuna duvar çerçeve sistemi (kolonlar, rijitlik perdeleri, kirişler) elemanlarına iç kuvvetlerin tayini metodu hazırlanmıştır. Tez çalışması Giriş, 4 Bölüm, Öneriler ve Sonuçlar kısımlarından oluşmaktadır. 1. Bölümde sanayi yapılarında düşey rijitlik bağlantılarının davranışlarının incelenmesi konusunda literatür taraması sonuçları ve tezin kapsamı verilmektedir. 2.Bölümde sanayi yapılarında düşey rijitlik bağlantılarının davranışlarının araştırılma yöntemi verilmiştir. 3.Bölümde kolonlar arası bağlantı elemanlarının gerilme durumunun araştırılma sonuçları verilmiştir. 4.Bölümde rijitlik perdesi elemanlarında meydana gelen iç kuvvetlerin rüzgâr ve deprem yükleri etkisinde hesaplanması verilmektedir. Bu bölümde rijitlik perdesi elemanlarında, rijitlik perdesinin bina boyuna duvar sisteminde farklı yerleşme şemasına bağlı mevsimi sıcaklık değişkenliği etkisinde iç kuvvetlerinin sayısal olarak hesaplanma sonuçları yer almaktadır. Öneriler ve Sonuçlar kısmında sanayi binası çelik taşıyıcı sistemi elemanlarında iç kuvvetlerin tayinine rijitlik perdesi teşkili ve tasarımına yönelik tavsiyeler yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
In the thesis study entitled“Investigation of the Behaviors of Vertical Rigidity Connections in Industrial Structures”; The behavior of the longitudinal walls of the industrial building on the wind, earthquake and temperature expansion of the stiffness curves was examined and proposals were made to optimize the stiffness curtains for the building wall. Here, the method of determination of the internal forces to the elements of the longitudinal wall frame system (columns, rigidity curves, beams) to the effect of the ambient temperature expansion is prepared. The thesis study consists of 4 chapters, suggestions and conclusions sections. In Chapter 1, the results of the literature review and the scope of the thesis are given for examining the behavior of the structural rigid links in industrial structures. Section 2 gives the method of investigating the behavior of vertical stiffness connections in industrial structures. Section 3 gives the results of the investigation of the tensile state of fasteners between columns. In Section 4, calculation of the internal forces acting on the stiffness elements under the influence of wind and earthquake loads is given. In this section, the results of numerical calculation of internal forces under the influence of the seasonal temperature variability due to the different settlement schemes in the longitudinal wall system of the stiffness perimeter of the stiffness perimeter elements are given in this section. In the Recommendations and Conclusions, there are recommendations for designing and designing the stiffness curves for the determination of internal forces in steel building system components of the industrial building.