Buca kaynaklar ekoturizm potansiyeli (İzmir)
Ecotourism potential of kaynaklar area in Buca district (Izmi̇r)
  1. Tez No: 469042
  2. Yazar: SELİM GÜNGÖR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ALPARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekoturizm Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Ekoturizm dünyada ve ülkemizde hızla gelişmektedir. Doğaya saygılı ve yerel halkın refahını yükseltmeye yönelik, sürdürülebilir seyahat olması ile günümüz koşullarında diğer turizm uygulamalarını geride bırakmaya adaydır. Ekoturizm, eğer iyi planlanır ve uygulanırsa, ekoturistler, yerel halk, genel ve yerel yönetimler, ekoturizm işletmeleri ve seyahat acenteleri, doğal ve kültürel kaynakların korunmasında üzerine düşeni yaparsa, ülke ekonomisine katkıda bulunabilir. Çevre kaynaklarının korunması ekoturizm aktivitelerinin sürekliliği açısından önemlidir. Sürdürülebilirlik için, doğal alan, ekoturist ve yerel halk arasında bir uyum sağlanmalıdır. Memnun olmayan ekoturist, kaynakların tükenmesi, çevre koruma, sosyal ve ekonomik gelişme birbirinden ayrı düşünülmemelidir. Ekoturizmin yerel kültürler üzerindeki etkilerini dikkate almak, ekoturizmden oluşan girdilerden yerel halkın da faydalanmasını sağlamak çok önemlidir. Plansız kentleşme ve sanayileşme ile doğada ve çevrede önemli tahribatlar olmakta, insan ile doğa arasındaki ilişki zarar görmektedir. Ekoturizm kent hayatının getirmiş olduğu yoğun ve yorucu hayat düzeni ile doğadan uzak kalan insanları doğayla kaynaştırmakta, doğayı daha yakından tanımalarını, hissetmelerini sağlamaktadır. Doğru ve planlı uygulanan ekoturizm politikaları, yerel halkın refah düzeyini, istihdamı artırmakta, yenilenemez varlıkların en az düzeyde kullanımını sağlamaktadır. Ekoturistler için farklı bir tatil imkanı olan ekoturizm, sakin, sessiz ortamlarda, temiz hava, su ile buluşma, yeni yerleri keşfetme ve tanıma imkanları sunmaktadır. Artan doğa turizmi talebi karşısında plansız davranılmamalı doğanın tahrip olmaması için önlemler alınmalıdır. Özellikle yüksek ekolojik değerlere sahip olan alanlar, taşıma kapasitelerine göre, ekoturislerin ziyaretlerine açılmalıdır. Günümüz ve gelecek nesiller için doğanın bu cömertliğine karşı saygı duyulmalıdır. Ülkemiz ekoturizm açısından çok zengin bir potansiyele sahiptir. Ekoturizm, sürdürülebilirlik konusunda devamlılık arz edebilmesi için doğanın ve çevrenin korunması şarttır. Bu çalışmada İzmir ili, Buca ilçesi, Kaynaklar Merkez Mahallesinin ekoturizm potansiyeli tespit edilmeye çalışılmıştır. Bu çalışmalarda literatür taraması, alan taraması, röportaj, anket, SWOT analizi yöntemleri kullanılmıştır. Buca Kaynaklar, Merkez Mahallesinde, ekoturizm potansiyelinin çok yüksek olduğu anlaşılmıştır. Alınacak olan önlemlerle, Buca Kaynakların mevcut ekoturizm potansiyelinin korunması, uygulanacak plan ve projelerle daha da geliştirilmesinin sağlanması, önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
Ecotourism is rapidly developing in the world and in our country. In today's conditions with sustainable travel it is a candidate towards respecting nature and raising the prosperity of local people and leaving behind other tourism applications. Ecotourism can contribute to the country's economy if it is well planned and implemented. If ecotourists, local people, general and local governments, ecotourism businesses and travel agencies take advantage in the preservation of natural and cultural resources. Conservation of environmental resources will be important for the sustainability of ecotourism activities. For sustainability, a harmony must be established between the natural area, the ecotourist and the local people. The dissatisfied ecotourist, resource depletion, environmental protection, social and economic development should not be considered separately. Taking into account the impacts of ecotourism on local cultures, it is very important to ensure that the local people benefit from ecotourism inputs. Unplanned urbanization and industrialization causes serious damage to nature and the environment, damaging the relationship between man and nature. Ecotourism brings together people who are away from nature with the intense and tiring way of life that urban life brings, and they are able to get to know nature more closely. Accurate and planned ecotourism policies increase the level of prosperity of local people, employment, and provide the minimum use of non-renewable assets. Ecotourism, which has a different holiday opportunity for ecotourists, offers clean air, meeting with water, new places to explore and recognizing calm, quiet surroundings. Measures should be taken to avoid destruction of nature in the name of increasing demand for unplanned nature tourism. Areas with particularly high ecological values should be opened to ecotourism visits, according to their transport / carrying capacities. This generosity of nature must be respected for present and future generations Our country has a very rich potential in terms of ecotourism. In order for ecotourism to continue to be sustainable, nature and the environment must be protected. Therefore, in this study efforts had been made to determine the Ekotruzim potential resources of the central district area of Buca municipality in İzmir province. In these studies, literature review, Field survey, interview, questionnaire, swot analysis methods were used. So, it is understood that the potential of Buca Resources Ecotourism is very high. With the measures to be taken, it is proposed that Buca Resources be able to protect existing ecotourism potential and further develop the plans and projects to be implemented.