Coğrafi bilgi sistemleri yaklaşımı ile tasarlanan turistik amaçlı artırılmış gerçeklik uygulaması: Safranbolu örneği
Application of augmented reality for tourism purpose designed by means of geographic information systems approach: Safranbolu example
- Tez No: 469057
- Danışmanlar: DOÇ. İSMAİL RAKIP KARAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Bilim ve Teknoloji, Computer Engineering and Computer Science and Control, Science and Technology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Artırılmış gerçeklik, gerçek dünyadan alınan görüntülerle bilgisayar ortamında oluşturulan görüntülerin birbirleri ile gerçekçi bir şekilde karıştırılması, örtüştürülmesi sürecidir. Bilgisayar ortamında oluşturulan 3 boyutlu modellerin, animasyonların ve çeşitli sanal materyallerin gerçek dünyada konumlandırılmasına olanak sağlayan arttırılmış gerçeklik kavramı, gerçek dünyanın zenginleştirilmesini, daha faydalı ve işlevsel hale getirilmesini mümkün kılmaktadır.“Coğrafi Bilgi Sistemleri Yaklaşımı İle Tasarlanan Turistik Amaçlı Artırılmış Gerçeklik Uygulaması: Safranbolu Örneği”projesi ile Safranbolu'daki yapılarla ilgili detaylı bilgiler almak isteyen turist ve karar vericilere oluşturulan harita yardımı ile belirlenen konumlar üzerindeki işaretçiler ile etkileşim sağlanarak tarihi yapılar hakkında istenilen bilgilere kolaylıkla ulaşılabilmesi sağlanmaktadır. Bu proje ile Safranbolu'da yer alan tarihi, kültürel alanların mekansal tanımları, yapıların tüm açılardan çekilmiş görüntüleri ve 3B modelleri ile yerli ve yabancı turistlere, araştırmacılara veya Safranbolu'yu ziyaret etme imkanı bulunmayanlara istedikleri bilgiye konumsal ve konumsal olmayan verileri bir arada kullanma imkanı ile kolaylıkla erişme imkanı verilecektir. Gerçekleştirilen uygulamada pek çok teknoloji bir arada kullanılarak kullanıcı dostu bir uygulama oluşturulmuştur. Öncelikle Safranbolu Eski Çarşı'da bulunan turistik noktalar seçilerek ilgi noktaları olarak belirlenmiştir. Ardından bu yapılar ile ilgili konumsal ve konumsal olmayan bilgiler elde edilmiştir. Yapıların 3B modellemesinin ardından, yapılara ait elde edilen ve yardımcı programlar ile düzenlenen görüntüler oluşturulan katı modellerin üzerine giydirilerek gerçeklik sağlanmıştır. Gerçeklik sağlanan bu modeller ile ilgili elde edilen konumsal ve konumsal olmayan bilgiler farklı veritabanı ve teknolojiler kullanılarak bir araya getirilmiştir. Oluşturulan yapılar ve elde edilen bilgiler ile kullanıcı etkileşimli Coğrafi Bilgi Sistemi tabanlı turistik amaçlı Android tabanlı bir uygulama gerçekleştirilmiştir. Güncel ve gelişmekte olan bu teknoloji, mühendislik ve mimarlık uygulamalarında, reklam ve video oyunları sektöründe, eğitim ve tıp alanında uygulama alanı bulmakta olup, gelecekte de etkin bir şekilde kullanılacaktır. Son zamanlarda mobil cihazların kullanımının yaygınlaşması, Coğrafi Bilgi Sistemi ile tasarlanan artırılmış gerçekliği mobil platformlar için ilgi çekici hale getirmiştir. Oluşturulan uygulamanın tüm şehri kapsayacak şekilde genişletilmesiyle, turistler kadar karar vericilere de faydalı olacağı düşünülmektedir. Ayrıca, mobil cihazlara yönelik olarak geliştirilen bu çözümün, pek çok başka tarihi şehir için örnek olacağı ve AG tabanlı dijital şehir rehberlerinin yaygınlaşmasına katkı yapması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Augmented reality is the process of realistically mixing and overlapping images created in the computer environment with images taken from the real world. The concept of augmented reality, which allows 3D models, animations and various virtual materials created in computer environment to be positioned in the real world, makes enriching the real world more useful and functional. With the project“Application of Augmented Reality for Tourism Purpose Design with the help of Geographic Information Systems Approach: Safranbolu Example”the desired information about historical buildings can be easily reached by means of providing interaction with the markers on the determined locations with the help of the map created for the tourists and decision makers who want to get detailed information about the buildings in Safranbolu. With this project, native and foreign tourists, researcher or the people who haven't had a chance to visit Safranbolu, will have an opportunity to access easily the spatial definitions of historical and cultural areas in Safranbolu, all the buildings' views taken from all elevations and their 3D models and information they desired with an advantage of using spatial and non spatial database together. A user-friendly application was created by means of using lots of technologies together. First of all, the touristic attraction points was defined by choosing some locations in Safranbolu. Then, the spatial and non-spatial information was obtained. After the 3D modelling of constructions, the reality provided by the images obtained with the aid of the constructions and edited with the aid programs were put on the created solid models. Spatial and non-spatial information about the reality provided models are combines using different databases and technologies. Based on the generated structures and obtained information, an interactive Android based application with geographic information based user interaction was realized. This current and emerging technology is used in engineering and architectural applications, in the field of advertising and video games, education and medicine, and will be used effectively in the future. The widespread use of mobile devices in recent times has made the augmented reality, designed with the Geographic Information System, attractive for mobile platforms. By expanding the created application to cover entire city, it is thought to be useful for decision makers as well as tourists. In addition, this solution, developed for mobile devices, is expected to serve as an example for many other historic cities and contribute to the widespread use of AR based digital city guides.