Tarihi çevrede kent mobilyalarının tasarımına bir yaklaşım: Safranbolu
A design approach of urban furniture in a historical place: Safranbolu
  1. Tez No: 469056
  2. Yazar: ESRA USLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞEN ESRA BÖLÜKBAŞI ERTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Kentsel donatılar, kent kimliğini simgeleyecek ve öne çıkaracak önemli unsurlardır. Fakat doğru tasarlanmadığında, kent kimliğine yeterince katkı sağlayamamakta ve kentin imajını geliştirememektedir. Tarihi Safranbolu kentinin donatıları incelendiğinde, kent mobilyalarının özgün tasarımlar olmadığı, ortak bir dil bütünlüğü sağlamadığı ve kentin imajını geliştirmediği tespit edilmiştir. Bu sebeple, Dünya Miras Kenti olan Safranbolu'daki bu eksikliğin giderilmesi için tarihi değerlere saygı çerçevesinde, kent içinde dil bütünlüğü oluşturacak ve kentin kimliğini kuvvetlendirecek özgün tasarımlar oluşturulmasına ihtiyaç duyulmuştur. Daha önce bu konuyla ilgili benzer bir çalışma yapılmamakla birlikte, bu alanda önemli bir açık olduğu tespit edilmiştir. Bu tez kapsamında, müze kent Safranbolu'nun mevcut durumu analiz edilerek tarihi çevredeki eksik kentsel mobilyalar saptanmış ve kentin kimliğini ön plana çıkaracak özgün tasarım önerileri getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Urban equipment components are the significant factors that symbolize and bring out the identity of the city. However, if it is not designed properly, it cannot contribute enough to the urban identity and improve the image of the city. When the furnishings of the historical Safranbolu were examined, it was determined that the city furniture was not original designs, did not provide a common language integrity and did not improve the image of the city. For this reason, to overcome this deficiency in Safranbolu which is the World Heritage City, it was needed to create original designs which will create language integrity in the city and strengthen the identity of the city in the respect of historical values. It has been determined that there is a significant deficit in this area, with no similar work being done before. In this thesis, the present situation of the museum city Safranbolu was analyzed and the missing urban furniture in the historical area was determined and the original design proposal was introduced to bring the identity of the city to the foreground.