Receiving fsk signals using hackrf
Hackrf kullanarak fsk sinyallerinin alımı
  1. Tez No: 469065
  2. Yazar: SALAH MEFTAH ALTIRAIKI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NECMİ SERKAN TEZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
SDR fikri, yüksek hızda bir örnekleme ve ADC / DAC modüllerinin doğrudan alınan radyo sinyaline dönüştürülmesini ve herhangi birinin kodunu çözmesini sağlar. SDR verici dijital sinyali analog dalga formuna çevirir ve daha sonra analog dalga formu alıcıya gönderilir. Bu işlemler, yeniden yapılandırılabilir bir baz bant işlemcisi üzerinden yazılım aracılığıyla yapılır. SDR sistemleri, yazılımda modülasyon / demodülasyon işlevselliği uygulayarak daha fazla esneklik sunar. Bir RF mikser vasıtasıyla antene yüksek hızlı ADC / DAC (sırasıyla alıcı / verici için) bağlanır, böylelikle SDR yazılımda uygulanan DSP algoritmalarını kullanarak iletişim sinyallerini işler. Örnekleme hızlarına bağlı olarak, spektrumun geniş kesimleri çok çeşitli eşzamanlı işleme için manipüle edilebilir. Özellikle esneklik açısından güçlü bir özelliğe sahiptir; Radyo modülasyon şeması değişirse, gerekli işlemleri gerçekleştirmek için yeni DSP yazılımı yüklenir ve hiçbir donanım değişikliği gerekmez. Bu yaklaşım uyarlanabilirliği kolaylaştırır, geliştirme çabalarını azaltır ve maliyeti ve karmaşıklık düzeyini büyük ölçüde düşürür .Frekans Tepkisi (FSK), frekans modülasyon şeması olup, bu şemada dijital veriler, bir taşıyıcı sinyalin ayrı frekans değişimleriyle iletilirler. Modülasyon teknikleri SDR sisteminde çok önemli bir role sahiptirler, zira iletilecek olan verileri zamana göre taşıyıcı sinyaliyle alakalı dinamik özelliklere sahip FSK şemasını aktarmayı amaçlayan verileri tanımlarlar. Veriler, sürekli bir taşıyıcının frekansını ikili bir şekilde iki ayrık frekanstan birine veya diğerine kaydırarak iletilir. Bir frekans,“işaret”frekansı ve diğeri“alan”frekansı olarak adlandırılmıştır. İşaret frekansı ikiliye, alan frekansı, sıfıra tekabül eder.
Özet (Çeviri)
The SDR idea is a high-speed sampling and ADC/DAC modules directly to the received radio signal and decode any contains. SDR transmitter convert digital signal to analog waveform and then the analog waveform is transmitted to receiver. These processes are done through software on a reconfigurable baseband processor. SDR systems offer much more flexibility by implementing the modulation/demodulation functionality in software. Connected to the antenna through an RF mixer is a highspeed ADC/DAC (for receiver/transmitter, respectively) such that the SDR processes the communication signals using DSP algorithms implemented in software. Depending on sampling rates, large segments of the spectrum can be manipulated for a wide variety of simultaneous processing. Particularly powerful is the concept of flexibility; if the radio modulation scheme changes, new DSP software is loaded to perform the necessary processing and no hardware modification is required. This approach allows for ease of adaptability, shortens development effort and greatly reduces cost and complexity. Frequency Sift Keying (FSK) is frequency modulation scheme which the digital data transmitted through discrete frequency changes of a carrier signal. Modulation techniques is a crucial role in SDR system since it defines the data that purpose to be transmitted FSK scheme has dynamic characteristics to carrier signal with respect to time. The data are transmitted by shifting the frequency of a continuous carrier in a binary manner to one or the other of two discrete frequencies. One frequency is designated as the“mark”frequency and the other as the“space”frequency. The mark and space correspond to binary one and zero respectively.