Rıdvan Nafiz Edgüer'in hayatı ve Küçük Türk Tarihi adlı kitabının transkripsiyonlu metni
Rıdvan Nafiz Edguer life and Little Turkish History the text of the book transcript
- Tez No: 469162
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATMA ÇAPAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 194
Özet
Türkiye de birkaç istisna dışında, Osmanlı Türkçesi ile yazılmış bir Türk Tarihi ne yazık ki yoktur. Kadim milletler arasında bizimki kadar tarihine ve mazisine yabancı başka bir millet yoktur. Milletin büyük bir kısmı Türklüğü ve Türk tarihini belli başlı dönemlerden ve coğrafyalardan ibaret zannetmektedir ve birçok Türk kökenli devleti yabancılaştırıp dışlamaktadır. Bugün Türkler çok geniş coğrafyalara dağılmış durumdadır. Bunlardan bir kısmı medeni bir kısmı göçebelikten yeni vazgeçmiş durumdadır. Başlı başına yaşayan ve başka bir devletin emri altında olmayan Türkler yalnızca Osmanlı Türkleridir. Türklerin ilk vatanları Orta Asya'da dağlar arasında göçebeliğe elverişli geniş çöllerdir. İklim ve zorlu coğrafya şartları nedeniyle Türkler göçebe hayata mecbur kalmışlardır. Göçebe Türkler, etraflarında gördükleri şeylere taparlardı. Doğada kutsal saydıkları pek çok şey bulunmaktaydı. Türklerin çocukları dâhi çok iyi süvari ve savaşçıydılar. Türklerde atın özel bir yeri bulunmaktaydı. Türkleri birleştiren, meydana getiren Oğuz Han'dır. Türkler tarihleri boyunca Çinliler, İranlılar, Ruslar gibi büyük milletlerle mücadele etmişlerdir. Türk mitolojisinde destanlar dikkat çekicidir. En ünlü destanlarından bir tanesi de Ergenekon Destanıdır. Türkler tarih boyunca İskitler, Hunlar, Tukyular, Harezmler, Uygurlar, Bulgarlar, Gazneliler, Moğollar, Selçuklular, Timurlular, Osmanlılar gibi pek çok hükümet vücuda getirmişlerdir. Cengiz Han, Timurlenk, Bilge Kağan ve Kültekin, Hülagü, Alp Arslan gibi de pek çok yiğit han ve hakanları vardır.
Özet (Çeviri)
Apart from a few exceptions in Turkey, there is a Turkish History written in Ottoman Turkish unfortunately. Among the civilized tribes, there is no other tribe of history than ours. A large part of the nation thinks of Turkish history and Turkish history as consisting of certain periods and geographical areas and alienates and excludes many Turkic countries. Today, Turks are scattered over a very wide geographical area. A part of them is a civilized part of which has just given up on nomads. Turks living alone and not under the control of another state are only Ottoman Turks. The first homelands of the Turks are the wide deserts that are suitable for nomadic mountain among the mountains in Central Asia. Due to climate and difficult geographical conditions, Turks were forced to wander. Nomadic Turks worshiped the things they saw around them. There were so many things in the land that they considered sacred. The children of the Turks were very good cavalry and warriors. The Turks also had a special place in the horses. It is Oguz Han who brings Turks together and brings them to the square. Throughout their history, the Turks fought against the Chinese. The epics in Turkish mythology are striking. One of the most famous saga is the Ergenekon Epic.Throughout history, Turks have brought many bodies to the body, such as Scythians, Huns, Tukyas, Khwarazm, Uighurs, Bulgarians, Gaznevs, Mongols, Seljuks, Timurids and Ottomans. Genghis Khan, Timurlenk, Bilge Kagan and Kültekin, Hülagü, Alp Arslan are also many bold khan and khan.