'S 12 numaralı Sofya Şer'iyye sicili'
'S 12 numbered Sofia Şer'iyye record'
- Tez No: 469163
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL KIVRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 506
Özet
Osmanlı Devletinin mahkeme kayıtları olan Şer'iyye Sicilleri yerel Tarih araştırmalarında birinci el kaynakları arasında yer almaktadır. Kadı Sicilleri arasında bulunan Tereke Defterleri, Osmanlı Devletinin toplumsal ve ekonomik yaşamı hakkında bilgiler vererek Osmanlı devletinin sosyal tarih araştırmalarında en önemli kaynaklardan birini oluşturmaktadır. S 12 Numaralı Sofya Şer'iyye Sicili Hicri (M. 1671-1678) tarihleri arasını kapsamaktadır. Toplam 149 Sayfadan oluşmaktadır. Defter tek taraflı olarak kaleme alınmıştır. Defterde miras, vasi tayini, alacak verecek gibi hukuki içerikli belgeler bulunmaktadır. Tereke, kişi öldükten sonra bırakmış olduğu mallar, eşyalar vs.dir. Mirasçısı varsa mirasçılarına eğer mirasçısı yoksada eşyalar ve mallar hazineye bırakılır. Defterde adı yazılı olan kişiler hayatta iken tasarrufunda bulundurdukları eşyalar miras kaydı yapan kişiler tarafından tespit edilmiştir. Borçları taksim yapılarak kalan miktar mirasçılar arasında paylaştırılmıştır. Bu Çalışmanın Amacı, XVII. yy da Sofya'da ki Osmanlı Devleti'nin Sosyal Tarihi hakkında bilgi vermek. Çalışma tereke kayıtları kullanılarak yapılmıştır. Değerlendirmeler yapılırken çoğunlukla belgelerden yararlanılmıştır. Belgelerdeki bulgulara göre yorumlar yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Judıcıal records, Ottoman court records, are considered among the most important primary sources to understand the Ottoman administration in its provinces. The boks of surveys among the judıcıal record constitutes one of the most important sources of social history research of the Ottoman state by giving information about the social and economic life of the Ottoman state. The Present study comprises analysis of the years (lunar Calender- Hiraj)/1671-1678 AD. Consists of 149 pages in total. Notebook is unilaterally received. İnheritance in the book, legal guardianship, legal documents such as receivables will be received. Tereke, goods left after the person is killed, goods etc. İf there is no heir, heirs of the goods and the goods are given to the heirs. Those who have written in the book have been identified by inheritors. The debs are divided and the remaining amount is divided among the heirs. The aim of this study to give information about the social history of the otoman state in the XVIIth century. Work was done using terrestirial records. Documents were mostly used when making evaluations. İnterpreted according to the findings in the documents.