Türkiye'nin sanayileşmesi sürecinde ağır sanayii kuruluşu olarak Karabük Demir ve Çelik Fabrikası 1937-1995
In the process of Turkey's industrialization karabuk iron and Steel Factory as a heavy i̇ndustrial company 1937-1995
- Tez No: 469194
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Tarih, Türk İnkılap Tarihi, Economics, History, History of Turkish Revolution
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
1930'lu yıllardan sonra ülkenin sanayileşmesi sürecinde, demir çelik fabrikalarının kuruluş yeri olarak belirlenen Karabük, cumhuriyet dönemi kurulan şehirlerimizden biridir. Karabük, Türkiye'nin sanayileşmesi sürecinde uzun yıllar ağır sanayi merkezi olmuştur. Sanayiye dayalı olarak şehirleşmesi, birçok yerli ve yabancı bilim adamının ilgisini çekmiş ve burada araştırma yapmışlardır. Bu tez çalışmasında bir şehir tarihi araştırması yapılmıştır. Sanayi şehri olarak, şehrin gelişimine sanayinin etkilerinin nasıl olduğu incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
After the 1930, according to Turkey's industrialization porgramme Karabuk village was chosen as a“ city”where the new iron steel factory would be settled down. Karabük had served as an important industry center for al long time in the Turkey's industrialization progress. Many scientist from Turkey and also form the other countries had been interested in these Karabuk's industrialization process and has made researhes about this huge development and progress. In this work, we has tried to researh the history of“a ctiy”As an industrialized city, we has tried to search how Industry effects the development of the city.