Mısır'da ilköğretim 1. ve 2. sınıflarda İslam din eğitimi (Ders kitapları üzerine bir analiz)
Islamic religion education in the fi̇rst and the second grades of primary scools in Egypt (An analysis on textbooks)
  1. Tez No: 469193
  2. Yazar: AYŞE KOCABAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DİLARA TINAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Eğitim ve Öğretim, Religion, Education and Training
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Mısır'da ilk, orta ve yüksek öğretim faaliyetleri, Ezher Eğitim Kurumlarının 1960'ta devlete bağlanmasından bu yana hem genel devlet okulları hem de Ezher tarafından yürütülmektedir. İlköğretimdeki“İslam Din Eğitimi”dersi ve kitabı Ezher ile diğer devlet okullarında ortak olup Ezher'de buna ek olarak Kur'an-ı Kerim dersi bulunmaktadır. İlköğretimin 1. ve 2. sınıfları öğrenci açısından henüz okuma-yazmayı öğrenme aşaması olduğundan, bu sınıfların İslam Din Eğitimi kitaplarında seviye göz önünde bulundurulmuş, özellikle 1. sınıfın ilk ünitesinde konu metinleri çok kısa tutulmuştur. Her ünitenin ve konunun girişinde hedefler ortaya konulmuş, her konuya özgü tartışma konusu belirlenmiş ve konu sonunda alıştırmalara yer verilmiştir. Her bir dönemde 3 ünite, her ünitede ise 3 konu bulunmakta olup her bir dönemdeki toplam sayfa sayısı 40-45'i bulmaktadır. Her iki kitapta pedagojik ilke ve kuralların genel anlamda uygulandığı gözlemlenmektedir. Ezher'in İlköğretim kademelerindeki Kur'an-ı Kerim derslerinde, 1. sınıfta Amme cüzü (30.cüz), 2.sınıfta 28. ve 29. cüzler ezberletilmektedir.
Özet (Çeviri)
In Egypt, primary, secondary and higher education has been run by both government schools and Ezher since the institution is affilated with the state in 1960. The“Islamic Religion Education”course and the course book in primary education is shared with Ezher and other public schools, they have also Qur'an courses in al-Azhar. While the course books of religion education are prapered it has considered that the first and the second grade students havent improved their reading and writing skills yet so, the texts, involved especially in the first unit of the first grade are very short and easy. At the beginning of each unit and subject, the goals have been set,the discussion topics have been determined and there are exercises,specific to each subject, at the end of the units. In each term there are 3 units and in each unit there are 3 subjects.the total number of pages is about 40-45. It is observed that the pedegogical principles and the rules have been applied in both of the books. the first grade learners are memorizing amma 30th, the second grade learners are also memorizing amma 28th and 29th in the qur'an kerim courses of al azhar