Karakter dersi hakkında bilgiler ve 'Rus dansı hareketlerinin açıklaması'
About character lecture and explanation of Russian dance movement
- Tez No: 469198
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELÇUK GÖLDERE
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Bale ve Dans, Ballet and Dance
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bale Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Konservatuvarların Bale Anasanat dallarında“karakter dersi”önemli ve geniş bir rol oynamaktadır. Bu eğitim süresi boyunca öğrenciler Rus, İspanyol, Napolitan, Macar danslarının stil özelliklerini, uygulamalı olarak öğrenmektedirler. Bu çalışma, Rus dansını detaylı bir şekilde incelerken, Rus dansının günümüze kadar gelişimini göstermektedir. Halk dansı olarak bilinen Rus dansının nasıl klasik bale repertuvarına girdiğini detaylı olarak anlatmaktadır. Rus dansını incelerken büyük usta İgor Moiseyev'in koreografilerine ve sanatsal çalışmalarına da geniş bir yer ayrılmıştır. Bunların yanısıra, Rus halk kostümlerinin ilk kez klasik bale sahnesine taşınması ve geçmişten günümüze kadar gösterdiği değişiklikler de incelenmiş ve anlatılmıştır. Son aşamada, karakter dansı korrepetitör ile beraber piyano eşliğinde yapıldığı için, derste kullanılan müzik notalarını örnekleriyle beraber içermektedir. Bu sanat çalışması, Karakter Dansları içinde olan Rus danslarının; bar ve orta egzersizlerinin metodik olarak açıklamasını, stil özelliklerinin tanımlanmasını, müzikal özelliklerinin belirlenmesini, mimik ve jestlerin tanımlanmasını içermektedir.
Özet (Çeviri)
In the Ballet Department of Conservatories,“Character Lecture”has an important role Durin the education, students learn the stylistic features of Russian, Spanish, Naepolitan and Hungarian dances practically. This study examines russian dance in detail and also show its development until today. In addition, it describes in deatil 'russian dance' known as folk dance how entered the classical balet repertoire. While examining the Russian dance, A large space were devoted to the choreography and artistic works of great master Igor Moiseyev. Also in this study, the first uses of Russian folk costumes on the classical ballet stage and its changes from past to present were examined and explanied. This artwork includes methodically explanations of bar and middle exercises of Russian dances as character dances, the describing its stylistic and gestural features, the determining its musical specifications.