Trombon ağızlığı çerçevesinin trombon çalımına etkisi
The effect of trombone mouthpiece rim to the trombone performance
- Tez No: 469199
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. AYŞE ÇİÇEK CANSUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Üfleme ve Vurma Çalgılar Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Günümüzde, farklı müzik türlerinde kullanılan, bakır nefesli ailesine ait bir enstrüman olan trombon; kişinin fiziksel niteliklerine göre tercih edilen 'ağızlık' ile çalınmaktadır. Alanda uzun yıllar içinde edinilen tecrübeyle birlikte bireyler müzik türüne göre değişik donanımlara ihtiyaç duyarlar. Bu donanımlardaki değişiklikler icra sırasında çalıcının alışkanlıklarını etkiler. Bu nedenle günümüz bazı trombon sanatçıları, ağızlıkların dudak ile temasın sağlandığı çerçeve bölümünü kendi ihtiyaçları doğrultusunda değiştirme gereksinimi duymaktadırlar. Kişiye özel yapılan ağızlık çerçevesi çalıcının dudak yapısına bağlı olarak konforlu bir çalım sağladığı gibi elde edilen ses rengine de etki eder. Arzu edilen ses rengi farklı müzik türlerine göre değişiklik gösterebilir ve ağızlık çerçevesi değiştirilerek istenilen çeşitlilik elde edilebilir. Ağızlık çerçevesinin farklı materyallerden elde edilmesi çalıcının sahnedeki ihtiyaçlarını karşılayan ve kullanımına alışık olduğu ağızlığı değiştirmeksizin farklı çerçeveler ile sonuca ulaşmasını sağlar. Bu çalışmada pirinç, paslanmaz çelik, iroko ağacı ve pleksiglas materyallerinden üretilen değiştirilebilir ağızlık çerçevelerinin, elde edilen sese etkisi ve farklı materyallere sahip çerçevelerin farklı müzik türlerindeki ses rengine ve çalıcının konforuna etkisi, alanında uzman kişilere test ettirilip bu kişilerle yapılan yapılandırılmış görüşmeler vasıtasıyla incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Trombone; a brass instrument used in many different music varities, is played by a mouthpiece that is chosen by the physical quality of each person. As a result of devoloping experience within long years of playing inthe field, individuals need different equipments for different types of music. The variance in this equipments has an influence on the performer's habits while performing. Because of this, some of the modern-day trombone artists feels the necessity to change mouthpiece rim via which the intercourse with the lips are provided according to their needs. As a proprietary mouthpiece rim provides a cozy performance acoording to the lip structre of the player it also has an effect on the obtained tone colour. The aspired tone color can shift through different materials let the performer reach to fruition with different rims without changing mouthpiece he is accustomed to use and that corresponds his need on stage. In this work, the effect of the replaceable rims, made of brass, stainless steel, chlorophora excels wood and plexiglass, to the obtained sound and the effect of using different materials to the sound color in different types of music and meanwhile the comfort of the performer are analyzed via tests and structured interviews made by some experts in the field.