1900-1928 yılları arası mizah gazete ve dergilerinin incelenmesi
An investigation about humor magazines between 1900-1928
- Tez No: 469248
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜZİN GONCA GÖKALP ALPASLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 2511
Özet
“1900-1928 Yılları Arası Mizah Gazete ve Dergilerinin İncelenmesi”başlıklı bu tez belirtilen yıllar arasındaki mizah gazete ve dergilerinin tam bir dökümünü vererek dönemin mizah süreli yayınlarının tanıtılmasını sağlamayı ve tarihçesini ortaya çıkarmayı, dönemin mizah yazar ve şairlerini, mizah süreli yayınlarında işlenen konuları belirlemeyi amaçlamaktadır. Önsözde tezin amacı, sınırları, kullanılan yöntemler belirlenmiş; Giriş bölümünde 1900-1928 yılları arasındaki siyasal ve toplumsal olaylar anlatılmış ve Türk mizah kültürü, Türk mizahı üzerine ilk kitaplardan, mizah gazeteciliği tarihinden ve 1900'e kadarki mizah gazeteleri ve karikatürlerden bahsedilmiştir. Birinci bölümde tezin kapsamını oluşturan 120 adet mizah gazete ve dergisi, aynı adla yayımlanan gazete ve dergileri bir arada verip farklılıklarını ya da benzerliklerini ortaya koyabilmek amacıyla, alfabetik olarak tanıtılmıştır. İkinci bölümde tezin kapsamını oluşturan 120 adet mizah gazete ve dergisinin tam bir dökümü verilmiştir. Üçüncü bölümde süreli yayınlar yazara göre döküm yapılarak mizah gazete ve dergilerinde yazan şair ve yazarlar tespit edilmiştir. Sonuç bölümünde dergilerin adlarına ve yazara göre yapılan istatistiksel değerlendirme aracılığıyla 1900-1928 yılları arasında mizah basınının genel görünümü hakkında değerlendirmeler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis, entitled“An Investigation About Humor Magazines Between 1900-1928”aims to provide a complete account of humorous newspapers and magazines during the mentioned years and to reveal the history of humorous periodicals of the period, to determine the periodical humor writers and poets, and to determine the subjects that are processed in humorous periodicals. In the preface, the aim of the thesis, boundaries, methods used are determined; In the introduction, political and social events between 1900 and 1928 were told and humorous articles and cartoons from the first books on Turkish humor culture, Turkish humor, history of humor journalism and up to 1900 were mentioned. In the first section, 120 humorous newspapers and magazines constituting the scope of the thesis were presented in alphabetical order in order to give the newspapers and magazines published in the same name together and to reveal their differences or similarities. In the second section, a complete list of 120 humorous newspapers and magazines constituting the scope of the thesis is given. In the third section, periodical publications were listed according to the author, and poets and writers writing in humorous newspapers and magazines were identified. In the conclusion section, evaluations were made about the general appearance of the humor press between 1900-1928 through statistical evaluation according to the names of the magazines and the author.