Neorealizmin güvenlik varsayımları bağlamında İsrail'in Filistin politikası
Palestine policies of israel on the meaning of the hypothesises of the neo-realism theory
- Tez No: 469337
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. LATİF PINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ekonomi Politikası Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Kuruluş öncesi dönemden günümüze kadar geçen süreçte Batılı güçlerin desteği sayesinde ait olmadığı bir bölgede sahip olmadığı toprakları hukuksuzca işgal ederek daha önce görülmemiş bir devlet modeli inşa eden İsrail, bölgenin istikrarını ve güvenliğini bozma pahasına kendi güvenliğini sağlama arayışı içerisindedir. Bunun için uluslararası hukuku ve kendi vatandaşı olanlar da dahil olmak üzere Filistinlilerin en temel insan haklarını yok saymakta, güvenlik gerekçesine sığınarak her türlü gayri meşru eylemine meşruiyet kazandırmaya çalışmaktadır. Kendisine yaptırım uygulayabilecek uluslar üstü bir gücün olmaması ve Amerika Birleşik Devletleri'nin koşulsuz desteği sayesinde ayakta durabilen İsrail, Filistinlileri devletsiz bırakmak, onlar aleyhine olan dengesizliği tahkim etmek için barış girişimlerine değil çatışmanın devamlılığına bel bağlamış durumdadır. Çatışmanın getirisinin barışın getirisinden daha fazla olduğunu görerek çatışma ortamını canlı tutmak için tansiyonu yükseltme, hukuksuz eylemlerinde ısrar etme ve adaletsizliği gelenek hale getirme konusundaki çizgisinden taviz vermemektedir. Bu çalışma, ülkemiz ve uluslararası kamuoyu tarafından zaten aşina olunan İsrail'in Filistinlilere yönelik olarak uyguladığı politikalara bir kez daha dikkat çekmek ve ardında yatan teorik ve düşünsel arka planı ortaya çıkarmak amacını taşımaktadır. Bu bağlamda, İsrail'in var oluşuna giden yoldaki zihinsel kilometre taşlarını belirleyerek Batı'nın İsrail'e olan desteğinin sebebini oluşturan Antisemitizm ve Siyonizm düşünceleri ele alınmıştır. Ardından, yaşanan tarihi süreç ve Neorealist yaklaşımın esasları üzerinden İsrail'in uyguladığı Güvenlik uygulamalarının mantıksal çerçevesi çizilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Israel which has built a model of state that has never been seen before by illegally occupying the territories that it does not have in an area that it doesn't belong to thanks to the support of the Western powers for the period from pre-establishment era to today, is in search of ensuring its own security at the expense of destroying the stability and security of the region. For this purpose, it disregards the most basic human rights of Palestinians including international law and its own citizens and tries to give legitimacy to its any illegal act on the excuse of security reasons. Thanks to the fact that there is no supra-national power to impose sanction on it and unconditional support of the United States, Israel can continue its existence and it has relied not on peace initiatives but on the continuity of conflict to leave the Palestinians without a state and to defeat the imbalance that they are against. By seeing that the gainings of the conflict are greater than the gainings of peace; it doesn't make concessions to increasing the tension, insisting on unlawful acts and making injustice be a tradition to keep the conflict alive. This study aims to attract notice ones again to the policies that Israel applies on Palestinians, - our country and international public opinion have already been familiar with these policies- and to reveal underlying theoretical and intellectual background of these policies. In this context, Anti-Semitism and Zionism, which are the reasons of Western support to Israel, have been discussed by identifying mental milestones on the way to Israel's existence. And then the logical framework of security practices that Israel imposes have been tried to be drawn through historical process and principles of Neorealist approach.