North Korean nuclear crisis: Evaluation from theoretical perspective
Kuzey Kore nükleer krizi: Teorik bir değerlendirme
- Tez No: 428332
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VİŞNE KORKMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
1990'ların başından itibaren Kuzey Kore'nin nükleer programı uluslararası toplum tarafından önemli bir güvenlik sorunu olarak görülmektedir. 2003 yılında NPT anlaşmasından tamamen çekilmesi ve daha sonra gerçekleştirdiği nükleer denemeler, Kuzey Kore'nin nükleer meselesi ile ilgili uluslararası endişeleri daha da artırmaktadır. Bu tezin amacı Kuzey Kore nükleer krizini anlamak ve teorik açıdan incelemektir. Söz konusu nükleer krizin temel kaynağı Kuzey Kore'nin nükleer amaçları olduğundan, bu çalışma Kuzey Kore'yi nükleer silah geliştirmeye iten ana sebepler üzerinde yoğunlaşmıştır. Kuzey Kore'nin nükleer silahlanma kararını anlamak için devletlerin davranışlarını yapısal faktörler ile açıklayan neorealist teori kullanılmıştır. Bu tez, Kuzey Kore'yi nükleer silah geliştirmeye iten ana etmenlerin tehdit olarak algıladığı dış faktörler olduğunu öne sürmektedir. Giriş ve sonuç bölümlerinden ayrı olarak bu tez üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, teorik bir çerçeve oluşturmak için, neorealizmin temel varsayımları ve nükleer silahlara olan yaklaşımı açıklanmaktadır. İkinci bölümde, Kuzey Kore'nin nükleer programının tarihsel gelişimi incelenmektedir. Son olarak, üçüncü bölümde ise Kuzey Kore'yi nükleer silah geliştirmeye iten temel faktörler neorealizm teorisi ile analiz edilmektedir. Bu tezde, dış tehditler ile karşı karşıya olan Kuzey Kore'nin uluslararası sistemde bir aktör olarak varlığını sürdürebilmesi için nükleer silah seçeneğini kullandığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The international community has viewed North Korea's nuclear program as a major security issue since the early 1990s. The North's complete withdrawal from the Nuclear Nonproliferation Treaty (NPT) in 2003 and carrying out of subsequent nuclear tests have further increased international concerns over the nuclear issue. The main objective of this thesis is to understand and analyze the North Korean nuclear crisis from a theoretical perspective. As North Korea's nuclear ambitions have come to represent the main cause of the crisis, this research study focuses on the reasoning behind the North's decision to develop nuclear weapons. Neorealist theory which explains the behaviors of states with structural factors is used to understand North Korea's nuclear weaponization decision. This thesis argues that external factors that are perceived as threats to the national security of North Korea are dominant motives for the North to develop nuclear weapons. Apart from the introduction and conclusion, this thesis consists of three main chapters. In the first chapter, in order to provide theoretical framework, the basic assumptions of neorealism and its understanding of nuclear weapons are explained. In the second chapter, the historical development of North Korea's nuclear program is examined. Lastly, in the final chapter, the main factors that motivate the North to build its own nuclear weapons are analyzed through the lens of neorealist theory. In this thesis, it is concluded that North Korea, facing external threats, has used the nuclear weapon option to ensure its continued existence as an actor in the international system.