Realizmin güç ve güvenlik unsurları açısından nükleer silahlar
Nuclear weapons in terms of power and security of realism
- Tez No: 469339
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. LATİF PINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ekonomi Politikası Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
İnsanlık tarihinde ilk kez Japonya'ya karşı kullanılmış olan nükleer silahların giderek yayılması ve boyutlarının küçülürken etkilerinin artması uluslararası sistemde toplu yok oluş kaygılarını gündeme getirmiştir. Bu çalışmada devlet davranışlarında savaş ve barış kavramlarının nükleer silahlar açısından değerlendirilmesi ve Yeni Start Anlaşmasının, uluslararası ilişkiler teorilerinden güncelliğini koruyan realizm teorisinin argümanları üzerinden etkinliği ve uygulanabilirliği tartışılmıştır. Bu çalışmanın ana amacı insan nesline tehdit unsuru oluşturan bu silahlardan uluslararası ilişkiler biliminin hangi yaklaşım tarzı ile kurtulabilirliğinin araştırılmasıdır. Bir yandan silahların azaltılması politikası uygulanırken diğer yandan yeni nükleer denemeler ve yeni gönderme araçları üzerinde yapılan çalışmalardan doğan çelişki Yeni Start Anlaşmasının uygulanabilirliğine gölge düşürmektedir. Devletlerin güç odaklı politikaları, artan terör eylemleri güvenliğin yine bu silahlar üzerinden elde edilebileceği düşüncesiyle bu silahlara olan ilgiyi arttırmıştır. Çalışmada barış, diplomasi ve savaşların teorik alt yapıları üzerinde durulmuş, İngilizce ve Rusça kaynakların taraması yapılarak olayların iki farklı bakış açısıyla incelenmesi sağlanmıştır. Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde savaş, barış ve realizm teorisi, ikinci bölümde nükleer silah teknolojisi ve tarihi incelenmiştir. Son bölümde ise nükleer anlaşmalar ışığında uluslararası olaylarda nükleer silahlar incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
For the first time in human history spreading of nuclear weapons which were used against Japan and as shrinking their size , increasing of effects brought about global disappearance concerns in the international system. In this studying, evaluated concept of war and peace in state behaviours in terms of nuclear weapons and effectiveness and feasibility of New Start Agreement were discussed trough the arguments of the theory of realism from theories of international relations that have kept the update. The main purpose of this studying is to be investigated with getting rid of which aproach style of international relations from these weapons which are a treat to the human race.While reducing the weapons,on the other hand new nuclear studys and contradiction arising from studies on new delivery systems bring into disrepute feasibility of New Start. The state‟s power-centered policies,increasing terrorist attacts and thinking that can stil be achieved through these weapons has increased the interest of these weapons. In the stutying focused on peace,diplomacy and the theoretical sub-structures of wars,by scanning the English and Russian sources,events were examined with two different perspectives.The study consists of three parts:in the first part,war,peace and realism theory ,in the second part,nuclear weapons technology and history were examined.In the last part, nuclear weapons were analysed in terms of international events in nuclear treaty.