Hükûmet sistemleri ve Türkiye'de hükûmet sistemi tartışmaları
Government systems and government system discussions in Turkey
- Tez No: 469340
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KÖKSAL ÇALIŞKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışma Türkiye'deki hükûmet sistemi tartışmalarını güncel gelişmeler ışığında ele almak amacındadır. Tarihsel süreç içerisinde zaman zaman gündeme gelen hükûmet sistemi tartışmaları son dönemde hız kazanmış, gündemi önemli ölçüde meşgul etmeye başlamıştır. Bu tartışmaların temelinde parlamenter sistemin hükûmet istikrarsızlıklarına sebep olma durumu yatmaktadır. Üç bölümden oluşan çalışmada derleme metodu kullanılmaktadır. Bunun yanında karşılaştırmalı analizlere de yer verilmiştir. Çalışmanın ilk bölümünde genel olarak hükûmet sistemlerine yer verilmiştir. İkinci bölümde Türkiye'deki hükûmet sisteminin tarihsel gelişimi incelenmiştir. Çalışmanın son, yani üçüncü bölümünde 1982'den bu yana olan hükûmet sistemi tartışmaları yer almıştır. Buna ek olarak 2017 Anayasa Değişikliği incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this work, it is aimed to discuss the debates of the government system in Turkey under the light of current progress. The discussions on the government system, which is occasionally become a current issue within the historical process, has been accelerated recently, and started to occupy the agenda. These discussions are underlain by the condition that the parliamentary system results in the governmental instabilities. In this work composed of three chapters, it is used the compilation method. Besides this, the comparative analysis is also utilized. In the first chapter of the work, the government systems are investigated with general strokes. In the second chapter, the parliamentary system in Turkey and its development are examined by taking into consideration of the constitutions and occurred constitutional amendments. The last part of the study, namely the third part, examined the amendment of the 2017 Constitution in Turkey and discussed the government system since 1982.