Soğuk savaşın başlangıcından 12 Mart Muhtırasına Türk-Sovyet ilişkilerinde ABD etkisi
The US influence on Turkish-Soviet relations from start of the cold war to 12 March Memorandum
- Tez No: 469402
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULVAHAP KARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, Uluslararası İlişkiler, History, International Relations
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Türk Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 207
Özet
II.Dünya Savaşı'na kadar dostça devam eden Türk-Sovyet İlişkileri II.Dünya Savaşı'ndan hemen sonra Sovyetlerin Türkiye'den toprak ve boğazlardan üs talepleri neticesinde bozulmaya başlamıştır. II.Dünya Savaşı'ndan sonra başlayan soğuk savaşta Türkiye'nin Batı Bloğunda yer almayı tercih etmesi Batı Bloğunun lideri ABD ile yakınlaşmasını sağlamıştır. Türk-ABD yakınlaşmasının da etkisiyle Türk-Sovyet İlişkilerine artık ABD etki yapmaya başlamıştır. ABD ile siyasi,askeri ve ekonomik ilişkilerini güçlendiren Türkiye, 1960'lı yılların ortalarına kadar dış politikasını ABD'ye göre şekillendirmiştir. Bu politika değişikliği Sovyetlerin tepkisini çekmiştir. Sovyetler Birliği'nin Doğu Avrupa'da olduğu gibi Türkiye'de komünizmi yerleştirmek istediğini öne süren ABD, Türkiye'yi askeri ve ekonomik olarak korumuştur. 1960'lı yılların ortalarından sonra soğuk savaşta yumuşama dönemine girilmesiyle Türkiye ile ABD arasında krizler meydana gelmiş, bunun sonucunda da Türk-Sovyet ilişkilerinde normalleşme ve işbirliği dönemine girilmiştir. ANAHTAR KELĠMELER: Türkiye, Sovyetler, ABD, Soğuk SavaĢ, NATO,Ortadoğu, Kıbrıs, 12 Mart Muhtırası.
Özet (Çeviri)
Turkish-Soviet friendly relations began to deteriorate immediately after the World War II as a result of Soviet demands of bases from soil and the straits from Turkey. In the Cold War time that started after World War II, Turkey preferred to take part in the Western Bloc and get closer to the US. With the influence of the Turkish-US rapprochement, the US have begun to influence to the Turkish-Soviet relations. Strengthening its political, military and economic relations with the United States, Turkey shaped its foreign policy to the US until the middle of the 1960s.This policy changing has caused Soviet reactions. The US claiming the Soviet Union wants to place communism in Turkey as did in Eastern Europe has protected Turkey in a military and economic way. After the middle of the 1960s when a detente era was being started at the cold war crises between Turkey and the United States came to place, in the result of this the period of normalization and cooperation in the Trukish-Soviet relations was begun.