İran-Rusya siyasi ilişkileri (1800-1828 yılları arası)
Iran-Russia political relations (1800-1828)
  1. Tez No: 469412
  2. Yazar: ALI AHMADIAN SARAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN YORULMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, Uluslararası İlişkiler, History, International Relations
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ortaçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu çalışmada XIX. yüzyılın ilk otuz yılında yaşanan ve İran'ın yenilgisiyle sonuçlanan İran-Rusya savaşları incelenmiş, aynı zaman dilimi içerisinde Kaçar Devleti'nin siyasi tarihi ana hatlarıyla ele alınıp, İran'da ilk reform hareketleri araştırılmıştır. Ayrıca bu savaşlar muvacehesinde İngiltere ve Fransa'nın izledikleri politikalar ve İran'ın emperyalist devletlerin ilgi odağı haline gelerek sömürgeleştirilmesi süreci değerlendirilerek bu bağlamda Rusya karşısındaki yenilgi neticesinde imzalanan Türkmençay Antlaşmasından sonra Kafkasya'da Ermeni vilayetinin ortaya çıkış süreci de incelenmiştir. Çalışmamızda ayrıca 1813 ve 1828 yıllarında Rusya ile imzalanan antlaşmaların İran açısından sosyal, kültürel ve siyasal etkileri ana hatlarıyla ele alınmış, İran resmi tarihçiliğinde konu ile ilgili siyasal kaygıların gölgesinde ortaya atılan tezler tartışılmıştır. Çalışmamızda genelde Azerbaycan Türkçesiyle veya Farsça olarak kaleme alınmış ya da Farsça'ya tercüme edilmiş olan yabancı kaynaklardan yararlanılmış, konuya girmeden önce söz konusu kaynakların tanıtımı yapılmıştır. ANAHTAR KELĠMELER: Gülistan, Türkmençay, reform, Kafkasya,Azerbaycan Hanlıkları, Abbas Mirza, Feth Ali ġah
Özet (Çeviri)
In this study, I attempted to analyze the Iran-Russia wars in the first 30 years of 19th Century concluded by Gulistan and Turkmenchay treaties, the outlines of the political history of the Qajar state as well as the first reform movements in the same period of time. The positions of Great Britain and France toward these wars, and Iran's becoming of the imperialist state's focus of interest as well as the beginning of its colonization process were analyzed as well. In addition to these subjects, we tried to touch on the economical crises and the protest movements, as the consequences of these treaties. In our work, the social, cultural and political effects of Iran's treaties signed with Russia in 1813 and 1828 were also outlined, and the theses put forward in the shadow of political concerns about Iranian official historiography were discussed. In this study I mainly referred to Persian and Azerbaijani sources. An annotated bibliography comes prior to the main subject. KEYWORDS: Gulistan, Turkmenchay, reform, Caucasia, Khanates of Azerbaijan, Abbas Mirza, Fathali Shah