Azerbaycan-Rusya ekonomi-politik ilişkileri
The economic-politic relations between Azerbaijan and Russia
  1. Tez No: 565630
  2. Yazar: HAFIZ JAFARLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET İNCEKARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Uluslararası İlişkiler, Economics, International Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Politikası Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
SSCB'nin dağılması ile birlikte bağımsızlığını kazanan ülkelerden olan Azerbaycan Cümhuriyeti, konumu itibari ile yüzyıllardan beri Rusya'nın jeopolitik ilgi alanını oluşturmuştur. Büyük petrol ve doğalgaz rezervlerine sahip olan Azerbaycan ilaveten, stretik bakımdan Avrupa ve Orta Asya arasında konumlanması, Türkiye ve İran gibi büyük ülkelere komşu olması nedeni ile Azerbaycan'ın Rusya'nın gözündeki ekonomik ve jeopolitik önemini artırmıştır. Sovyetlerin dağılması ile birlikte, Azerbaycan-Ermenistan arasında sorun ve savaş haline gelen Dağlık Karabağ problemi, bölgedeki tüm ülkeleri etkilemiş bu doğrultuda Azerbaycan-Rusya arasındaki ilişkilerde, Azerbaycan bu sorunu esas alarak dış politika yürütmüştür. Haydar Aliyev ve İlham Aliyev dönemlerinde ise, Azerbaycan ve Rusya arasındaki polemikler yürütülen doğrü dış politika sayesinde sonlanmış, ve ikili münasebetlerde ilişkiler özellikle ekonomik açıdan üst düzeye yükseltilmiştir. Bunun sonucunda ise, Azerbaycan Rusya'nın en çok anlaşma imzaldığı ülkelerden biridir. Azerbaycan ve Rusya arasında serbest ticaret rejimi, gümrük birliği, ekonomik bütünleşme hakkında imzalanan antlaşmalar, Azerbaycan ile Rusya ekonomik ilişkilerinin dönüm noktasını teşkil etmiştir. Bu çalışmada Azerbaycan ve Rusya arasındaki ekonomik, siyasi ilişkiler ve bu ilişkilerden doğan sorunlar esas olarak Haydar Aliyev ve İlham Aliyev dönemleri baz alınarak analiz edilecektir.
Özet (Çeviri)
With the disintegration of the USSR, the Republic of Azerbaijan, which is one of the countries that gained its independence, has been the geopolitical area of Russia for centuries. Azerbaijan has increased its economic and geopolitical importance in the eyes of Russia because of its large oil and natural gas reserves and strategical position between Europe and Central Asia. With the disintegration of the Soviets(the fall of sovet unions) the Nagorno-Karabakh problem, which became a problem and war between Azerbaijan and Armenia, affected all the countries in the region and in this direction, Azerbaijan carried out foreign policy based on this problem in the relations between Azerbaijan and Russia. İn the periods of Heydar Aliyev and Ilham Aliyev the polemics between Azerbaijan and Russia ended with the right foreign policy, and in bilateral relations, the relations were raised to a higher level, especially in economic terms. As a result, Azerbaijan is one of the countries where Russia signed the most agreements. The free trade regime between Azerbaijan and Russia, the customs union, the agreements signed on economic integration, were the turning point of Azerbaijan and Russia economic relations. In this study, economic and political relations between Azerbaijan and Russia and the problems arising from these relations will be analyzed based on the periods of Heydar Aliyev and Ilham Aliyev.