İktisat tarihimizde Mehmed Şerif Efendi'nin yeri
The place of Mehmed Serif Efendi in our history of economics
- Tez No: 469771
- Danışmanlar: PROF. DR. MELEK DOSAY GÖKDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Tarih, Economics, History
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Osmanlı Devletinde mevcut klasik iktisadi yapılanmada meydana gelen aksamalar ve bu aksamalara geleneksel yöntemlerle kalıcı çözümler üretilememesini takiben, 19. Yüzyılda tercüme odaları ve sefarethaneler aracılığıyla Batılı düşünceye kapı açılması ile modern iktisadi teoriler Osmanlı düşünsel hayatına giriş yapmıştır. Çeviri eserler ile bu bilim Osmanlı önde gelen düşünce insanları arasında yayılırken, Babıâli Tercüme Odasında edindiği birikim ile Mekteb-i Mülkiye'de verdiği dersleri derleyerek bu bilim alanında makaleler yayınlayan Mehmed Şerif Efendi, Mekteb-i Mülkiye ders notlarından oluşturduğu“İlm-i Emvâl-i Milliyye”adlı kitabı ile Osmanlı Modern İktisat literatürüne ilk telif eseri kazandırmıştır. Mehmed Şerif Efendi, dönemin mecmuaları olan Tercüman-ı Ahvâl ve Mecmû'a-i Fünûn'da yayınlamış olduğu makalelerde, iktisat biliminin adlandırılmasından Banka çeşitlerine, iktisatta kredi kavramından sanayi ve ziraatten hangisine ağırlık verilmesi gerektiğine ve iktisatta emek kavramına kadar çeşitli temel iktisadi konular ile ilgili görüşlerini ayrıntılı olarak açıklamıştır. Bu makaleleri dönemin yaygın mecmualarında yayımlamış olması, toplumun bu alanda bilgi edinmesine önemli bir katkısı olduğunun göstergesidir.
Özet (Çeviri)
Following the malfunctionsthat occured in Ottoman Empire's classical economic structure, and not finding permanent solutions for this malfunctions with traditional methods, modern economic theories has entered by chambers of translation and new embassies in Ottoman intellectual life in 19th century. While this new science was expanding among Ottoman intellectual atmosphere, Mehmed Şerif Efendi published articles based on his practice at Babıali Chamber of Translation and his lectures in Mekteb-i Mülkiye. He also published his book named“İlm-i Emvâl-i Milliyye”which he compiled from his lecture notes in Mekteb-i Mülkiye and can be called the first originalbook in Ottoman modern economics literature. Mehmed Şerif Efendi has detailed his views on several basic economical topics like naming the science of economics, tipe of banks, concept of credit in economics, which of industry or agriculture must be concentrated on and concept of labour in economics, in the articles which published in journals named Tercüman-ı Ahvâland Mecmû'a-iFünûn.He contributed raising consciousness of public about economics with publishing his articles in common journals of that term.