Vakko ve moda fotoğrafçılığı ilişkisi
The relation of Vakko and fashion photography
- Tez No: 469777
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SADIK TUMAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Giyim Endüstrisi, Sahne ve Görüntü Sanatları, Clothing Industry, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fotoğraf Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Fotoğraf Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 227
Özet
Türkiye'de Moda denilince akla gelen ilk markalardan biri Vakko'dur. Vakko'nun ülkemizde çağdaş çizgide moda fotoğraflarıyla gerçekliğini tasarımlaması ve sektöre model oluşturması dikkat çeken bir konudur.“Vakko ve Moda Fotoğrafçılığı İlişkisi”tezi bu ihtiyacın bir sonucu olarak biçimlenmiştir. Tezimde moda, marka, moda fotoğrafı ve Vakko markası üzerinden araştırmalar yapılmıştır. Özellikle, Türkiye'de modayı etkileyen faktörler, Vakko markası ve moda fotoğrafı ilişkisi üzerinden irdelenmiştir. Tarihsel süreç içerisinde Vakko'nun köklü bir marka olması sebebiyle, Türk moda fotoğrafının gelişimi, sürekliliği ve yenilikçiliğinde etkisi olmuştur. Bu durum günümüz Türk moda fotoğrafının şekillenmesinde etki etmiştir. Vakko'nun yenilikçi ve Batı tarzı moda fotoğrafı anlayışıyla moda sektörümüzdeki yeri gözlemlenmiş ve sonuçları ortaya çıkarılmıştır. Bu durum, Vakko'nun moda sektörümüzde ve imaj oluşturma konusunda etkisinin olduğunu göstermiştir. Vakko firmasında süreç içinde Vakko çalışanlarıyla yapılan röportajlardan elde edinilen bilgiler ile“Vakko ve Moda Fotoğrafçılığı İlişkisi”saptaması doğrulanmıştır. Yanı sıra, tezde ortaya çıkan yapı kitap, dergi, tez, makale, Vakko'nun gazete ve fotoğraf arşivi yardımı ile desteklenmiştir. Elde edilen bu bilgiler doğrultusunda Vakko'nun Türk moda fotoğrafçılığı açısından önemi ortaya çıkarılmıştır. Ayrıca moda, marka ve imaj konularının yönetimi konusunda Vakko'nun vizyon veren bir karakteri olduğu tespit edilmiştir. Türk moda fotoğrafçılığına nasıl örnek teşkil ettiği ve ülkemizde moda fotoğrafını ne kadar ileriye taşımış olduğu konusu belgelenmiştir. Anahtar Kelimeler : Moda, Moda Fotoğrafı, Marka, Vakko
Özet (Çeviri)
When fashion said, one of the brands that comes to mind is Vakko. It is a salient matter that Vakko designs its reality with fashion photograps in a contemparary time. The thesis of“the Relation of Vakko and Fashion Photography”has been shaped as aresult of this need. In my thesis, researchs about fashion, brand, fashion photography and thebrand of Vakko has been made. The factors, which affect fashion especialiy in Turkey, have been studied in terms of Vakko and fashion photography relation. As Vakko is an essential brand in historical pracess, it has had influences on development, sustainability and modernism of fashion photography. That statement has beeen affective in shoping our fashion photography at present. The place of Vakko in fashion sectör has been abserved considering its understanding of West style and modern fashion photography then the consequences have been revealed. The statement has shown that Vakko has had effects in making on image in fashion sector.“the Relation of Vakko and Fashion Photography”has been confirmed thanks to the information obtained from the invervieews with Vakko's employes. In addition, the struce revealed in the thesis has been supported with book, magazines, thesis, articlecand thearchieve and newspaper of Vakko. The significance of Vakko in Turkish fashion photography has been revealed. Furthermore, it has beeen determined that how Vakko has been a sample in fashion photography and how it has advanced fashion photography. Key Words : Fashion, Fashion Photograpy, Brand, Vakko